480 704 SEK
Omsättning
▲ 35,1%
106 642 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 65,3%
74%
Soliditet
Mycket God
22,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:445 027 SEK
Skulder:-112 026 SEK
Substansvärde:304 781 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med genomgående positiva trender på alla nyckeltal. Den kombinerade omsättningstillväxten på 35,1% och resultattillväxten på 65,3% indikerar en effektiv skalning av verksamheten där vinsten växer snabbare än omsättningen. Den höga soliditeten på 74,0% tillsammans med en mycket hög vinstmarginal på 22,2% pekar på ett finansiellt stabilt företag med god lönsamhet. Tillgångstillväxten på 61,5% visar att företaget investerar i framtiden samtidigt som det behåller en stark kapitalstruktur.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver verksamhet inom reklam-, webb- och musikproduktion samt utvecklar anpassade data- och webbtjänster för små och medelstora företag. Denna typ av tjänstebaserad verksamhet kräver vanligtvis begränsade tillgångsinvesteringar, vilket förklarar den höga soliditeten och vinstmarginalen. Verksamheten är lokaliserad till Halmstad och riktar sig till ett SME-marknadsegment.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 64 498 SEK till 106 642 SEK, en ökning med 42 144 SEK eller 65,3%. Denna högre tillväxttakt än omsättningen visar förbättrad effektivitet och skalbarhet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 74,0% är exceptionellt hög och indikerar ett företag med minimala skulder och mycket god finansieringsstyrka. Detta ger stor motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 243 798 SEK till 304 781 SEK, en tillväxt på 60 983 SEK eller 25,0%. Denna ökning är direkt kopplad till det starka resultatet och visar en hälsosam kapitaluppbyggnad.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 355 880 SEK till 480 704 SEK, en tillväxt på 124 824 SEK eller 35,1%. Denna betydande ökning indikerar stark efterfrågan på företagets tjänster och framgångsrik marknadsexpansion.

Huvudrisker

  • Företagets starka tillväxt kan vara svår att upprätthålla på lång sikt i en konkurrensutsatt bransch
  • Beroendet av SME-marknaden gör företaget potentiellt sårbart för ekonomiska nedgångar som påverkar småföretagare
  • Den höga tillväxttakten kan kräva ytterligare investeringar som kan påverka korttidslikviditeten

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 22,2% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Stark tillgångstillväxt på 61,5% indikerar kapacitetsutbyggnad för att möta ökad efterfrågan
  • Den exceptionella soliditeten på 74,0% ger möjlighet till strategiska förvärv eller investeringar utan extern finansiering

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender: omsättning (+35,1%), resultat (+65,3%), eget kapital (+25,0%) och tillgångar (+61,5%). Den kombinerade trenden pekar på ett företag i accelererande tillväxtfas med förbättrad lönsamhet och stärkt balansräkning. Vinstmarginalens ökning indikerar att företaget lyckas skala verksamheten effektivt.