1 939 402 SEK
Omsättning
▼ 8,3%
600 499 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 82%
71,7%
Soliditet
Mycket God
31%
Vinstmarginal
Mycket Hög
312 900 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-05

Substansvärdering

Tillgångar:1 039 800 SEK
Skulder:-229 549 SEK
Substansvärde:495 251 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad men överlag positiv utveckling med stark lönsamhet och soliditet, men med en oroande omsättningsminskning. Trots att omsättningen sjönk med 8,3% till 1 939 908 SEK, ökade resultatet dramatiskt med 82% till 600 499 SEK, vilket indikerar en betydande effektivisering eller förbättrad lönsamhet i verksamheten. Den mycket höga vinstmarginalen på 31,0% och den starka soliditeten på 71,7% pekar på ett finansiellt stabilt företag med god förmåga att klara av ekonomiska nedgångar. Tillväxten i eget kapital och tillgångar stärker denna bild av finansiell hälsa.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett konsult- och utvecklingsbolag inom informationssäkerhet och IT-säkerhet, registrerat 2018. Verksamheten inkluderar även kapitalförvaltning. Denna typ av verksamhet kännetecknas ofta av projektbaserade intäkter och höga kompetenskrav, vilket kan förklara den höga vinstmarginalen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 329 908 SEK till 600 499 SEK, en ökning med 270 591 SEK eller 82,0%. Denna starka ökning, trots lägre omsättning, visar på förbättrad kostnadseffektivitet eller högre marginaler på projekten.

Soliditet: En soliditet på 71,7% är exceptionellt stark och betyder att över två tredjedelar av företagets tillgångar finansieras av eget kapital. Detta ger en mycket låg belåningsgrad och stor finansiell robusthet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 456 315 SEK till 495 251 SEK, en tillväxt på 38 936 SEK eller 8,5%. Denna ökning kan huvudsakligen förklaras av det starka årets resultat på 600 499 SEK, vilket har kvarhållits i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 117 687 SEK till 1 939 908 SEK, en nedgång på 177 779 SEK eller 8,3%. Detta är en negativ trend som kan tyda på färre kundprojekt eller lägre omsättning per kund.

Huvudrisker

  • Den fallande omsättningen på 1 939 908 SEK är en huvudrisk och kan vara en tidig varningssignal för framtida utmaningar i försäljningen.
  • Företagets absoluta storlek är fortfarande relativt liten med en omsättning under 2 miljoner SEK, vilket gör det mer sårbart för förlust av nyckelkunder.

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 31,0% visar på en mycket lönsam affärsmodell med potential att generera avsevärt högre vinst vid en omsättningstillväxt.
  • Den starka soliditeten på 71,7% ger utrymme för framtida investeringar eller att ta sig an större projekt utan att behöva extern finansiering.
  • Tillgångstillväxten på 21,4% till 1 039 800 SEK indikerar en kapacitetsutökning som kan ligga till grund för framtida tillväxt.