1 301 884 SEK
Omsättning
▲ 11,7%
343 084 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 121,2%
79,6%
Soliditet
Mycket God
27,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-05

Substansvärdering

Tillgångar:527 164 SEK
Skulder:-89 939 SEK
Substansvärde:351 312 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation med betydande förbättringar på alla nyckeltal. Den kraftiga resultattillväxten på över 121% kombinerat med en mycket hög vinstmarginal på 27,6% indikerar en effektiv verksamhet med god prissättning och kostnadskontroll. Den höga soliditeten på 79,6% ger företaget finansiell stabilitet och god kreditvärdighet. Tillgångstillväxten på 61,6% visar att företaget investerar i sin verksamhet samtidigt som det genererar starka vinster.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom måleri, bygg och fastighetsservice för både privatpersoner och företag. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad med varierande omsättning mellan perioder, vilket gör den starka resultatutvecklingen extra anmärkningsvärd. Branschen kännetecknas vanligtvis av konkurrens men detta företag har uppenbarligen lyckats etablera en lönsam nisch.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 155 115 SEK till 343 084 SEK, en ökning med 187 969 SEK eller 121,2%, vilket indikerer antingen högre marginaler, bättre kostnadskontroll eller både och.

Soliditet: Soliditeten på 79,6% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med låg belåning, vilket ger stor finansiell flexibilitet och låg finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 267 233 SEK till 351 312 SEK, en tillväxt på 84 079 SEK eller 31,5%, vilket främst drivs av det starka årets resultat som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 167 014 SEK till 1 242 724 SEK, en tillväxt på 11,7% som visar en stabil kundbas och ökad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Företagets snabba tillväxt kan vara svår att upprätthålla på lång sikt i en konjunkturkänslig bransch
  • Den höga soliditeten kan indikera en försiktig investeringspolicy som potentiellt begränsar tillväxtmöjligheter
  • Branschen är konjunkturkänslig och en ekonomisk nedgång kan påverka efterfrågan på måleri- och byggtjänster

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 27,6% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Stark kapitalbas med 351 312 SEK i eget kapital möjliggör investeringar i ny utrustning eller verksamhetsutvidgning
  • Tillgångstillväxten på 61,6% visar att företaget redan investerar i sin framtida kapacitet och tillväxt

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender: omsättningstillväxt (+11,7%), resultattillväxt (+121,2%), eget kapital tillväxt (+31,5%) och tillgångstillväxt (+61,6%). Denna konsekventa förbättring över alla områden indikerar ett välskött företag i en stark expansionfas. Trenderna pekar på en hållbar tillväxt där ökad omsättning genererar proportionellt större resultatförbättringar.