20 200 000 SEK
Omsättning
▼ 2,8%
979 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 17,4%
59%
Soliditet
Mycket God
4,8%
Vinstmarginal
Låg
400 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-27

Substansvärdering

Tillgångar:7 983 027 SEK
Skulder:-2 995 943 SEK
Substansvärde:3 750 281 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en motstridig bild med en svag rörelseprestation men stark balansräkning. Trots minskad omsättning och sämre lönsamhet har bolaget förbättrat sitt eget kapital avsevärt, vilket indikerar en kapitalförstärkning eller omstrukturering. Den höga soliditeten ger goda förutsättningar att hantera den pågående nedgången i verksamheten. Företaget verkar genomgå en omställningsfas där fokus kan ha legat på finansiell stabilitet snarare än tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom restaurangbranschen med tillagning och servering av mat, samt kompletterande tjänster som utbildning, event och journalistik kring mat och dryck. Denna breda verksamhetsprofil är typisk för moderna restaurangkoncept som diversifierar intäktsflöden, men innebär också komplexitet i verksamhetsstyrning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 1 185 000 SEK till 979 000 SEK, en minskning på 206 000 SEK eller -17,4%. Den procentuellt större resultatnedgången jämfört med omsättningsminskningen tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 59,0% är mycket stark och långt över branschgenomsnitt, vilket ger företaget god kreditvärdighet och finansiell stabilitet trots rörelsenedsättning.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 3 450 125 SEK till 3 750 281 SEK, en förbättring på 300 156 SEK trots lägre resultat. Detta kan tyda på en kapitalinsats eller omvärdering av tillgångar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 21 021 461 SEK till 20 199 876 SEK, en nedgång på 821 585 SEK eller -2,8%. Detta indikerar en svagare efterfrågan eller minskad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Försämrad lönsamhet med vinstmarginal på endast 4,8% som klassificeras som låg
  • Minskande omsättning på 821 585 SEK vilket kan indikera konkurrensproblem eller svagare marknadsposition
  • Krympande tillgångsbas från 8 485 426 SEK till 7 983 027 SEK vilket kan påverka verksamhetskapaciteten

Möjligheter

  • Mycket stark soliditet på 59,0% ger utrymme för investeringar eller expansion
  • Eget kapital ökade med 300 156 SEK vilket stärker den långsiktiga finansiella stabiliteten
  • Bred verksamhetsprofil med flera intäktskällor kan ge motståndskraft vid branschförändringar