537 885 SEK
Omsättning
▼ 32,7%
432 089 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 37,7%
73,8%
Soliditet
Mycket God
80,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-07

Substansvärdering

Tillgångar:1 309 424 SEK
Skulder:-342 881 SEK
Substansvärde:966 543 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Företaget har fortsatt haft ett jämnt inflöde av uppdrag av varierande typ.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Företaget uppger att de haft ett jämnt inflöde av uppdrag av varierande typ under året, vilket indikerar en kontinuerlig verksamhet trots den lägre totala omsättningen.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig motsättning mellan lönsamhet och tillväxt. Trots en mycket hög vinstmarginal på 80,3% och stark soliditet på 73,8%, uppvisar verksamheten en markant nedgång i både omsättning (-32,6%) och resultat (-37,7%). Detta indikerar ett företag med exceptionell lönsamhet per krona omsättning men som samtidigt möter utmaningar i att generera tillräckligt med volym. Den starka kapitaltillväxten (+17,2%) visar dock att företaget lyckas bevara och öka sitt värde trots denna nedgång.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett konsultbolag inom management, organisations- och ledarskapsutveckling, coaching, projektledning och arkitektur/design. Verksamheten är typiskt projektbaserad med varierande uppdragsstorlek, vilket kan förklara de stora svängningarna i omsättning mellan år. Ett sådant företag är vanligtvis mycket personalintensivt med låga kapitalkrav, vilket stämmer väl med den höga vinstmarginalen och soliditeten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 693 179 SEK till 432 089 SEK, en minskning med 261 090 SEK (-37,7%). Nedgången är större än omsättningsminskningen, vilket kan tyda på något lägre marginaler eller oförändrade fasta kostnader trots lägre intäkter.

Soliditet: Soliditeten på 73,8% är exceptionellt stark och långt över branschgenomsnitt. Det innebär att företaget är mycket väl kapitaliserat, har låg belåning och klarar av motgångar utan problem.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 824 977 SEK till 966 543 SEK, en tillväxt på 141 566 SEK (+17,2%). Denna ökning kommer direkt från årets starka resultat på 432 089 SEK, vilket har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen sjönk från 823 643 SEK till 537 885 SEK, en minskning med 285 758 SEK (-32,6%). Detta indikerar färre eller mindre uppdrag under 2023 jämfört med föregående år.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig nedgång i omsättning på -32,6% riskerar att påverka företagets långsiktiga överlevnad om trenden fortsätter.
  • Beroendet av ett jämnt men lägre uppdragsflöde skapar sårbarhet för plötsliga avbrott i intäktsströmmen.

Möjligheter

  • Exceptionellt stark balansräkning med soliditet på 73,8% ger utrymme för investeringar eller att klara av konjunkturnedgångar.
  • Mycket hög vinstmarginal på 80,3% visar på en effektiv verksamhet med god prissättning när uppdrag finns.
  • Tillgångstillväxt på +12,9% till 1 309 424 SEK visar på en företag som fortsätter att investera i sin verksamhet trots lägre omsättning.