1 794 388 SEK
Omsättning
▼ 16,1%
621 641 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 49,9%
80%
Soliditet
Mycket God
34,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
312 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-07-20

Substansvärdering

Tillgångar:1 289 586 SEK
Skulder:-257 047 SEK
Substansvärde:1 032 539 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motsägelsefull bild med stark lönsamhet men oroande nedåtgående trender. Trots en mycket hög vinstmarginal på 34,6% och utmärkt soliditet på 80,0%, uppvisar bolaget kraftiga nedgångar i både omsättning (-16,1%) och resultat (-49,9%). Denna kombination tyder på ett företag som effektivt kontrollerar sina kostnader men som står inför utmaningar med att generera tillräckligt med intäkter, vilket kan bero på minskad efterfrågan, förlorade kunder eller en svagare marknadsposition.

Företagsbeskrivning

Bolaget erbjuder konsulttjänster och programvara inom affärs- och mjukvaruutveckling, vilket är en tjänsteinriktad verksamhet med vanligtvis låga tillgångar och höga personalrelaterade kostnader. Den höga soliditeten och vinstmarginalen är typiska för välskötta konsultbolag med låga kapitalkrav, men den kraftiga omsättningsnedgången är ovanlig och oroande i denna bransch.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet halverades nästan från 1 240 402 SEK till 621 641 SEK, en minskning med 618 761 SEK eller 49,9%. Denna dramatiska resultatnedgång följer omsättningsminskningen men är proportionellt sett ännu större.

Soliditet: En soliditet på 80,0% är exceptionellt starkt och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låga skulder. Detta ger ett godst buffert mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade marginellt från 1 009 489 SEK till 1 032 539 SEK, en förbättring med 23 050 SEK eller 2,3%. Denna ökning beror sannolikt på att årets resultat tillförts kapitalet trots den kraftiga nedgången.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 137 381 SEK till 1 794 388 SEK, en nedgång med 342 993 SEK eller 16,1%. Detta indikerar en betydande försämring av intäktsgenereringen.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 16,1% till 1 794 388 SEK indikerar potentiell förlust av kunder eller svagare marknadsposition
  • Resultatet halverades nästan till 621 641 SEK, vilket hotar framtida investeringsmöjligheter och konkurrenskraft
  • Tillgångarna minskade med 7,7% till 1 289 586 SEK, vilket kan tyda på nedskärningar eller avveckling av verksamhet

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 80,0% ger goda möjligheter att överleva ekonomiska nedgångar och investera i ny verksamhet
  • Mycket hög vinstmarginal på 34,6% visar att bolaget har excellenta kostnadskontroller och operativ effektivitet
  • Eget kapital ökade till 1 032 539 SEK trots svårt år, vilket visar finansiell resiliens