252 448 SEK
Omsättning
▲ 3,5%
108 160 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 1,8%
93,6%
Soliditet
Mycket God
42,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:445 242 SEK
Skulder:-28 518 SEK
Substansvärde:416 724 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stabil och sund ekonomisk utveckling med konsekvent lönsamhet och starka nyckeltal. Trots en blygsam omsättningstillväxt på 3,5% uppvisar bolaget en exceptionellt hög vinstmarginal på 42,8%, vilket indikerar effektiv kostnadskontroll och en väl fungerande affärsmodell. Den starka soliditeten på 93,6% tillsammans med en betydande tillväxt i eget kapital på 25,6% visar på ett företag med låg skuldsättning och god finansiell styrka. Företaget verkar vara i en fas av kontrollerad tillväxt med fokus på lönsamhet snarare än aggressiv expansion.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom tjänstesektorn med inriktning på media och PR, vilket tyder på en affärsmodell baserad på konsulttjänster eller projektbaserad verksamhet. Den höga vinstmarginalen är typisk för kunskapsintensiva tjänsteföretag med låga direkta kostnader, där personal är den främsta tillgången och kostnaden.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 106 225 SEK till 108 160 SEK, en ökning med 1 935 SEK eller 1,8%. Den höga resultatnivån bekräftar den effektiva verksamheten och den starka lönsamheten.

Soliditet: Soliditeten på 93,6% är exceptionellt hög och indikerar att företaget i princip är skuldfritt. Detta ger stor finansiell robusthet och låg insolvensrisk.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 331 688 SEK till 416 724 SEK, en tillväxt på 85 036 SEK eller 25,6%. Denna förbättring drivs främst av årets starka resultat, vilket har kunnat bibehållas i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 243 998 SEK till 252 448 SEK, en tillväxt på 8 450 SEK eller 3,5%. Denna blygsamma tillväxt tyder på ett moget företag med stabil kundbas snarare än explosiv expansion.

Huvudrisker

  • Den låga omsättningstillväxten på 3,5% kan indikera en begränsad marknadsutveckling eller svårigheter att skala upp verksamheten.
  • Företagets absoluta storlek med en omsättning på 252 448 SEK gör det potentiellt sårbart för förlust av enskilda större kunder eller projekt.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 42,8% ger utrymme för investeringar i tillväxt eller prissänkningar för att konkurrera.
  • Den starka balansräkningen med 416 724 SEK i eget kapital ger goda förutsättningar att finansiera framtida expansion utan extern finansiering.
  • Alla nyckeltal visar förbättring, vilket pekar på en positiv utvecklingskurva för företaget.