1 250 000 SEK
Omsättning
▲ 4,2%
148 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 56,1%
29,1%
Soliditet
God
11,8%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:10 709 706 SEK
Skulder:-7 523 122 SEK
Substansvärde:2 826 832 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med positiva omsättningstillväxt men kraftigt försämrat resultat. Den höga vinstmarginalen på 11.8% är positiv men har minskat betydligt från föregående år. Soliditeten på 29.1% är acceptabel men inte stark, och minskande tillgångar indikerar potentiell avveckling av tillgångar eller nedskrivningar. Företaget verkar vara i en omställningsfas där omsättningen ökar men lönsamheten pressas.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver handel och förvaltning av fastigheter med säte i Grums. Detta är en kapitalintensiv verksamhet som typiskt kräver betydande tillgångar och långsiktiga investeringar. Fastighetsförvaltning genererar vanligtvis stabila intäkter men kan vara känslig för ränteförändringar och fastighetsmarknadens utveckling.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade dramatiskt med 56.1% från 337 000 SEK till 148 000 SEK, vilket indikerar ökade kostnader eller sämre marginaler trots högre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 29.1% innebär att företaget finansieras till knappt 30% med eget kapital, vilket är acceptabelt men placerar företaget i en sårbar position vid räntehöjningar eller värdefall på fastigheter.

Eget kapital: Eget kapital ökade med 3.9% från 2 721 003 SEK till 2 826 832 SEK, främst på grund av årets resultat men tillväxten är blygsam i förhållande till verksamhetens omfattning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade med 4.2% från 1 199 995 SEK till 1 249 993 SEK, vilket visar en positiv försäljningsutveckling trots den svågra marknaden.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på 56.1% från 337 000 SEK till 148 000 SEK trots högre omsättning
  • Minskande tillgångar med 5.3% från 11 308 789 SEK till 10 709 706 SEK kan indikera nedskrivningar eller försäljning av tillgångar
  • Blygsam soliditet på 29.1% ger begränsat utrymme för ytterligare lån och investeringar
  • Hög belåningsgrad i förhållande till tillgångarna skapar sårbarhet vid räntehöjningar

Möjligheter

  • Positiv omsättningstillväxt på 4.2% visar att företaget fortfarande kan öka intäkterna
  • Hög vinstmarginal på 11.8% trots svårare förhållanden indikerar god prissättningsförmåga
  • Ökning av eget kapital med 105 829 SEK till 2 826 832 SEK stärker balansräkningen
  • Etablerat företag sedan 2015 med erfarenhet av fastighetsmarknaden

Trendanalys

Företaget visar motsatta trender med positiv omsättningsutveckling men negativ resultatutveckling. Tillgångsminskningen kombinerat med resultatnedgång kan tyda på omstrukturering eller nedskrivningar. Den positiva kapitaltillväxten är en stabiliserande faktor, men den låga soliditeten begränsar framtida investeringsmöjligheter. Övergripande indikerar siffrorna en utmanande period med omställning snarare än stabil tillväxt.