13 960 000 SEK
Omsättning
▲ 24,3%
1 475 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 5%
50,8%
Soliditet
Mycket God
10,5%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:4 690 871 SEK
Skulder:-2 103 417 SEK
Substansvärde:1 587 454 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Verksamheten har forsatt väldigt bra. Inget av väsentlighet har skett under året eller efter årets utgång.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt försämring i lönsamhet och eget kapital. Den höga vinstmarginalen på 10,5% och soliditeten på 50,8% är starka indikatorer, men trenden pekar nedåt med minskat resultat och eget kapital trots ökad omsättning. Detta kan tyda på ökade kostnader eller investeringar som ännu inte gett avkastning.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver måleri och byggverksamhet med säte i Stockholm. Som ett etablerat företag (registrerat 2011) verkar det inom en konjunkturkänslig bransch där omsättningstillväxten på +24,3% indikerar god marknadsposition och efterfrågan.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 1 552 000 SEK till 1 475 000 SEK, en nedgång på 5,0% trots högre omsättning, vilket indikerar ökade kostnader eller lägre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 50,8% är mycket stark och visar att företaget är väl kapitaliserat med låg belåningsgrad, vilket ger god finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 1 682 803 SEK till 1 587 454 SEK, en nedgång på 5,7% som direkt följer resultatminskningen och eventuella utdelningar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 11 259 086 SEK till 14 023 504 SEK, en stark tillväxt på 24,3% som visar på framgångsrik försäljningsverksamhet och expansion.

Huvudrisker

  • Resultatet minskade med 77 000 SEK trots stark omsättningstillväxt, vilket kan indikera ökade kostnader eller prispress
  • Eget kapital minskade med 95 349 SEK, vilket begränsar företagets kapacitet för framtida investeringar
  • Tillgångarna ökade med 831 360 SEK till 4 690 871 SEK, vilket kan tyda på kapitalbindning som inte genererat tillräcklig avkastning

Möjligheter

  • Omsättningstillväxt på 2 764 418 SEK till 14 023 504 SEK visar stark marknadsposition och expansionspotential
  • Hög vinstmarginal på 10,5% trots nedgång indikerar god lönsamhet i kärnverksamheten
  • Soliditet på 50,8% ger utrymme för framtida finansiering och investeringar