13 787 000 SEK
Omsättning
▲ 7,6%
233 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 395,7%
27,2%
Soliditet
God
1,7%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:5 099 316 SEK
Skulder:-3 703 643 SEK
Substansvärde:1 354 736 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Under räkenskapsåret har endast normala affärshändelser förekommit.

Händelser efter verksamhetsåret

Efter räkenskapsåret har endast normala affärshändelser förekommit.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med stark tillväxt inom flera nyckeltal, men med en låg vinstmarginal som utgör en utmaning. Omsättningen har ökat till 13,9 miljoner SEK och resultatet har förbättrats avsevärt från 47 000 SEK till 233 000 SEK. Den betydande tillgångstillväxten på 31,4% indikerar att företaget investerar i sin verksamhet, medan soliditeten på 27,2% är acceptabel för branschen. Överlag befinner sig företaget i en expansionfas med förbättrad lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett bygg- och måleriföretag som verkar som totalentreprenör mot både företag och privatpersoner. Verksamheten baseras på att köpa in tjänster från underentreprenörer för att möta kundernas behov, vilket är typiskt för branschen där flexibilitet och specialisering är viktigt. Denna affärsmodell medför vanligtvis lägre marginaler men ger möjlighet att hantera flera projekt samtidigt.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 47 000 SEK till 233 000 SEK, en ökning på 395,7%. Denna förbättring indikerar bättre kostnadskontroll eller förbättrad prissättning trots den låga vinstmarginalen.

Soliditet: Soliditeten på 27,2% är inom acceptabla nivåer för byggbranschen och visar att företaget har en balanserad kapitalstruktur med rimligt lånande.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 184 588 SEK till 1 354 736 SEK, en tillväxt på 14,4%. Denna ökning kommer främst från årets vinst och stärker företagets finansiella stabilitet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 12 865 196 SEK till 13 961 602 SEK, en tillväxt på 7,6%. Detta visar en stabil kundbas och ökad verksamhetsvolym i en konkurrensutsatt bransch.

Huvudrisker

  • Låg vinstmarginal på 1,7% gör företaget sårbart för kostnadsökningar eller prispress från konkurrenter
  • Betydande tillgångstillväxt på 31,4% kan indikera ökad kapitalbindning som måste generera tillräcklig avkastning
  • Branschens konkurrensutsatthet och beroende av underentreprenörer skapar operativa utmaningar

Möjligheter

  • Stark resultattillväxt på 395,7% visar potential för förbättrad lönsamhet vid skalning av verksamheten
  • Ökad omsättning till 13,9 miljoner SEK indikerar växande marknadsandel och kundtilltro
  • Förbättrat eget kapital ger bättre förhandlingsposition gentemot leverantörer och finansieringsinstitut

Trendanalys

Företaget visar starka positiva trender inom alla nyckeltal: omsättningstillväxt (+7,6%), resultattillväxt (+395,7%), eget kapital tillväxt (+14,4%) och tillgångstillväxt (+31,4%). Denna konsekventa förbättring över flera dimensioner indikerar en välskött expansion där företaget lyckas öka både omsättning och lönsamhet samtidigt som det stärker sin balansräkning.