6 476 991 SEK
Omsättning
▲ 48,1%
422 816 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 51,9%
37,1%
Soliditet
God
5,9%
Vinstmarginal
Stabil
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-09-30

Substansvärdering

Tillgångar:2 349 770 SEK
Skulder:-1 415 120 SEK
Substansvärde:634 650 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark tillväxt i omsättning och tillgångar men samtidigt en kraftig nedgång i lönsamhet. Den snabba expansionen tyder på att företaget har tagit fler eller större projekt, men detta har inte genererat motsvarande vinstutveckling. Den positiva kapitaltillväxten och en solid soliditet visar dock på en grundläggande finansiell stabilitet trots den sämre lönsamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver bygg- och snickeriarbete samt markentreprenad, vilket är en verksamhet med projektbaserad omsättning och varierande lönsamhet beroende på projektstorlek, materialpriser och konkurrens.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk med 51.9% från 878 348 SEK till 422 816 SEK, vilket tyder på att kostnaderna har ökat betydligt snabbare än intäkterna, troligen på grund av högre material- eller personal kostnader.

Soliditet: En soliditet på 37.1% anses vara god för branschen och visar att företaget har en balanserad kapitalstruktur och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade med 13.0% från 561 779 SEK till 634 650 SEK, vilket främst kan förklaras av att årets vinst har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt med 48.1% från 4 530 009 SEK till 7 166 821 SEK, vilket indikerar en betydande volymtillväxt och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Kraftigt fallande vinstmarginal på 5.9% trots stor omsättningstillväxt visar på dålig kostnadskontroll.
  • Resultatet mer än halverades från 878 348 SEK till 422 816 SEK, vilket är en stark varningssignal.
  • Stor tillgångstillväxt på 69.1% kan tyda på ökad belåning eller investeringar som ännu inte ger avkastning.

Möjligheter

  • Mycket stark omsättningstillväxt på 48.1% till 7 166 821 SEK visar på god marknadsposition och försäljningsframgång.
  • Eget kapital ökade med 13.0% till 634 650 SEK, vilket stärker företagets finansiella bas.
  • God soliditet på 37.1% ger utrymme för framtida investeringar och lån.