175 217 SEK
Omsättning
▲ 24,5%
118 874 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 3,6%
73%
Soliditet
Mycket God
67,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
80 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-29

Substansvärdering

Tillgångar:199 256 SEK
Skulder:-54 175 SEK
Substansvärde:145 081 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark och positiv utveckling med betydande förbättringar på de flesta områden. Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 67.8% kombinerat med en mycket god soliditet på 73.0% indikerar ett effektivt och lönsamt företag med låg skuldsättning. Omsättningen har ökat kraftigt med 24.5%, vilket tyder på framgångsrik försäljning och marknadspenetration. Trots den höga omsättningstillväxten har resultatet bara ökat marginellt (+3.6%), vilket kan indikera ökade kostnader eller investeringar som ännu inte gett full effekt.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom mjukvaruutveckling på uppdrag samt tjänster inom träning och friskvård. Den höga vinstmarginalen är typisk för mjukvarubolag med låga rörliga kostnader, medan friskvårdstjänsterna kan förklara den fysiska närvaron i Stockholm. Kombinationen av tech-tjänster och fysisk träning är en intressant hybridverksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 114 752 SEK till 118 874 SEK, en blygsam tillväxt på 3.6% trots den starka omsättningsökningen, vilket kan tyda på ökade kostnader eller investeringar i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 73.0% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med låg skuldsättning och god förmåga att klara av ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 139 737 SEK till 145 081 SEK, en tillväxt på 3.8% som främst drivs av årets resultat och visar på en stabil kapitaluppbyggnad.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 140 753 SEK till 175 217 SEK, en kraftig tillväxt på 24.5% som visar på framgångsrik försäljningsutveckling och marknadsexpansion.

Huvudrisker

  • Resultattillväxten på endast 3.6% är betydligt lägre än omsättningstillväxten på 24.5%, vilket kan indikera ökade kostnader eller tryck på marginalerna
  • Företagets absoluta storlek är fortfarande relativt liten med en omsättning under 200 000 SEK, vilket gör det sårbart för större kundförluster

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 67.8% ger utrymme för framtida investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Kraftig omsättningstillväxt på 24.5% visar på stark efterfrågan och god marknadsposition
  • Mycket hög soliditet på 73.0% ger excellent finansiell styrka och möjlighet till framtida lån om expansion kräver det

Trendanalys

Alla nyckeltal visar förbättring: omsättning (+24.5%), resultat (+3.6%), eget kapital (+3.8%) och tillgångar (+9.6%). Den starka omsättningstillväxten kombinerad med hög lönsamhet och soliditet pekar mot en mycket positiv trend, även om resultattillväxten borde följa omsättningstillväxten närmare för optimal utveckling.