1 323 780 SEK
Omsättning
▲ 36,2%
370 345 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 190,9%
79,5%
Soliditet
Mycket God
28%
Vinstmarginal
Mycket Hög
250 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-11-12

Substansvärdering

Tillgångar:773 370 SEK
Skulder:-108 942 SEK
Substansvärde:424 428 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med imponerande tillväxttakt i samtliga nyckeltal. Den mycket höga vinstmarginalen på 28% och soliditeten på 79,5% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag som har lyckats skala upp sin verksamhet avsevärt på bara ett år. Den extremt höga resultattillväxten på 190,9% visar att företaget inte bara ökar sin omsättning utan också förbättrar sin lönsamhet avsevärt.

Företagsbeskrivning

Företaget är en IT-konsultverksamhet som även utvecklar, äger och förvaltar mjukvaruprodukter samt fast och lös egendom. Den höga vinstmarginalen är typisk för lyckade IT-konsultföretag med specialistkompetens, där personalens tid faktureras till premiepriser med goda marginaler.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 127 316 SEK till 370 345 SEK, en ökning med 243 029 SEK eller 190,9%, vilket indikererar utmärkta kostnadskontroller och skalbar verksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 79,5% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket stabilt finansierat med minimala skulder i förhållande till egna medel.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 232 128 SEK till 424 428 SEK, en tillväxt på 82,8% som främst drivs av det starka resultatet och kvarhållet vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 036 005 SEK till 1 323 780 SEK, en tillväxt på 36,2% som visar stark efterfrågan på företagets tjänster.

Huvudrisker

  • Företagets snabba tillväxt kan vara svår att upprätthålla på sikt och riskerar att plana ut
  • Som konsultföretag är verksamheten beroende av nyckelpersoners kompetens och närvaro

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 28% ger utrymme för ytterligare investeringar i tillväxt
  • Stark balansräkning med 424 428 SEK i eget kapital ger goda förutsättningar för expansion
  • Tillgångstillväxt på 37,1% visar att företaget investerar i sin framtida kapacitet

Trendanalys

Alla trender pekar på stark förbättring: omsättningstillväxt +36,2%, resultattillväxt +190,9%, eget kapital tillväxt +82,8%, tillgångstillväxt +37,1%. Företaget befinner sig i en accelererad tillväxtfas med förbättrad lönsamhet.