7 401 000 SEK
Omsättning
▲ 355,4%
1 145 886 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 13 596,9%
51,4%
Soliditet
Mycket God
15,5%
Vinstmarginal
Hög
600 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2025-04-08

Substansvärdering

Tillgångar:1 829 420 SEK
Skulder:-829 645 SEK
Substansvärde:714 775 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionell tillväxt och förbättrad lönsamhet från ett mycket lågt utgångsläge. Den dramatiska ökningen i både omsättning och resultat indikerar en framgångsrik etablering eller omstart på marknaden. Den höga soliditeten på över 50% ger företaget en stabil finansieringsbas för fortsatt expansion. Denna utveckling tyder på att företaget har lyckats etablera sig starkt inom akuta VVS-jobb i Stockholmsområdet.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom VVS och byggsektorn med fokus på akuta VVS-jobb i Stockholms län, samt inbokade VVS- och bygguppdrag. Denna verksamhetsmodell med akuta tjänster ger typisvis högre marginaler men kräver även snabb respons och flexibilitet, vilket stämmer väl med den höga vinstmarginalen på 15,5%.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har förbättrats extremt från 8 366 SEK till 1 145 886 SEK, en ökning på 13 596,9%. Denna enorma förbättring visar att företaget inte bara växer utan också gör det med god lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 51,4% är mycket stark och visar att företaget är väl kapitaliserat med låg belåningsgrad. Detta ger god finansiell stabilitet och bättre förhandlingsposition gentemot leverantörer och banker.

Eget kapital: Eget kapital har ökat från 31 399 SEK till 714 775 SEK, en tillväxt på 2 176,4%. Denna starka ökning är främst driven av årets goda resultat, vilket stärker företagets balansräkning avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen har ökat dramatiskt från 1 625 307 SEK till 7 401 000 SEK, en ökning med 355,4%. Detta visar en mycket stark marknadsacceptans och framgångsrik verksamhetsexpansion.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt och kan kräva ytterligare investeringar i personal och utrustning
  • Företagets fokus på akuta VVS-jobb gör det potentiellt mer sårbart för konjunktursvängningar i byggsektorn
  • Snabb tillväxt kan leda till kapacitetsbrist och kvalitetsproblem om inte organisationen hänger med i utvecklingen

Möjligheter

  • Den starka marknadspositionen inom akuta VVS-tjänster ger möjlighet till ytterligare expansion i Stockholmsregionen
  • Den höga soliditeten på 51,4% ger utrymme för investeringar i ny teknik och utökad verksamhet utan extern finansiering
  • Den exceptionella resultattillväxten på 13 596,9% visar på en skalbar affärsmodell med stor potential för fortsatt lönsam expansion

Trendanalys

Alla nyckeltal visar exceptionellt starka förbättringstrender: omsättningstillväxt +355,4%, resultattillväxt +13 596,9%, eget kapital tillväxt +2 176,4% och tillgångstillväxt +390,9%. Dessa siffror indikerar ett företag i explosiv tillväxtfas från en mycket blygsam utgångsnivå. Trenderna pekar entydigt på en mycket framgångsrik omstart eller etablering på marknaden.