303 000 SEK
Omsättning
▼ 88,7%
1 104 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 77,5%
72%
Soliditet
Mycket God
54,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
800 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2022-01-20

Substansvärdering

Tillgångar:1 629 432 SEK
Skulder:-398 689 SEK
Substansvärde:980 743 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med en kraftig omsättningsminskning på 88,7% men samtidigt en dramatisk resultatförbättring på 77,5%. Den extremt höga vinstmarginalen på 54,5% tyder på en fundamental förändring i verksamhetsmodellen eller kostnadsstrukturen. Soliditeten på 72% är exceptionellt stark och ger företaget god finansiell stabilitet trots den kraftiga omsättningsnedgången.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver frisörverksamhet och skönhetsvård med säte i Stockholm, registrerat 2014. Denna typ av verksamhet är typiskt personalintensiv med relativt stabila kundunderlag, vilket gör den kraftiga omsättningsminskningen särskilt anmärkningsvärd.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 622 000 SEK till 1 104 000 SEK, en ökning med 482 000 SEK (+77,5%). Denna förbättring trots lägre omsättning indikerar radikala kostnadsbesparingar eller icke-operativa intäkter.

Soliditet: Soliditeten på 72,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med låg belåning. Detta ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 603 086 SEK till 980 743 SEK, en tillväxt på 377 657 SEK (+62,6%). Denna ökning är direkt kopplad till det starka resultatet och visar på förbättrad finansiell styrka.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 2 958 060 SEK till 2 025 020 SEK, en nedgång på 933 040 SEK (-31,5%). Denna dramatiska minskning kan tyda på förlorade kunder, nedskärningar i verksamheten eller en strategisk omorientering.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 933 040 SEK (-31,5%) kan indikera förlorat kundunderlag eller marknadsandelar
  • Långsiktig hållbarhet ifrågasätts när så stor omsättningsminskning kombineras med extremt hög vinstmarginal
  • Företagets verksamhetsmodell kan ha genomgått så radikal förändring att framtida tillväxt är osäker

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 72% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Mycket hög vinstmarginal på 54,5% visar på effektiv kostnadskontroll och potentiell lönsamhet vid högre omsättning
  • Resultatförbättring på 482 000 SEK (+77,5%) visar på god operativ effektivitet trots utmaningar

Trendanalys

Företaget visar blandade trender med stark förbättring i lönsamhet (+77,5% i resultat) och balansräkning (+62,6% i eget kapital, +59,7% i tillgångar) men alarmerande nedgång i omsättning (-31,5%). Denna kombination tyder på en genomgripande omstrukturering eller förändrad affärsmodell snarare än traditionell tillväxt.