18 484 892 SEK
Omsättning
▲ 4,6%
784 446 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 959,1%
19,3%
Soliditet
Stabil
4,2%
Vinstmarginal
Låg
550 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-28

Substansvärdering

Tillgångar:4 649 133 SEK
Skulder:-3 752 076 SEK
Substansvärde:897 057 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en dramatisk förbättring från ett svagt tidigare år med stark tillväxt i både omsättning och framför allt lönsamhet. Efter ett förlustår på -91 313 SEK har företaget vändat till en vinst på 784 446 SEK, vilket indikerar en effektiv omställning. Den betydande tillväxten i eget kapital med 696,6% stärker företagets finansiella bas, även om soliditeten fortfarande är relativt låg på 19,3%. Företaget verkar ha genomgått en framgångsrik omstrukturering eller förbättrad verksamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver försäljning av mat, mellanmål och drycker i automater med säte i Göteborg. Denna typ av verksamhet kännetecknas vanligtvis av stabila men marginellt lägre omsättningsvolymer jämfört med traditionell detaljhandel, med fokus på bekvämlighet och tillgänglighet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -91 313 SEK till en vinst på 784 446 SEK, en ökning med 875 759 SEK. Denna vändning till lönsamhet på 4,2% vinstmarginal visar på förbättrad kostnadskontroll eller effektiviseringar i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 19,3% är fortfarande relativt låg och indikerar att företaget i hög grad finansieras med lån. Detta är en riskfaktor trots den förbättrade kapitalstrukturen.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 112 611 SEK till 897 057 SEK, en ökning med 784 446 SEK. Denna fördubbling av eget kapital är direkt kopplad till årets vinst och stärker företagets finansiella stabilitet avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 17 784 657 SEK till 18 640 846 SEK, en ökning med 856 189 SEK eller 4,6%. Denna måttliga tillväxt indikerar en stabil kundbas och ökad försäljning i den automatbaserade verksamheten.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 19,3% visar på hög belåning och sårbarhet för räntehöjningar
  • Vinstmarginalen på 4,2% klassificeras som låg, vilket begränsar buffert för oförutsedda kostnader
  • Stor beroende av automathandeln gör företaget sårbart för förändringar i konsumentbeteende

Möjligheter

  • Stark resultatförbättring från förlust till vinst på 784 446 SEK visar på effektiv verksamhetsstyrning
  • Tillgångstillväxt på 11,3% till 4 649 133 SEK indikerar investeringar i framtida kapacitet
  • Ökad omsättning till 18 640 846 SEK visar på växande marknadsandelar

Trendanalys

Företaget uppvisar exceptionellt starka förbättringstrender över samtliga nyckeltal. Resultattillväxten på +959,1% är särskilt imponerande och visar en framgångsrik vändning från förlust till stabil vinst. Eget kapitals tillväxt med +696,6% stärker den långsiktiga finansiella hållbarheten. Omsättningstillväxten på +4,6% kombinerat med tillgångstillväxt på +11,3% pekar på en balanserad expansion där företaget investerar i framtida tillväxt samtidigt som lönsamheten förbättras avsevärt.