2 368 000 SEK
Omsättning
▲ 48,3%
1 324 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 44,7%
85,3%
Soliditet
Mycket God
55,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
575 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-10-03

Substansvärdering

Tillgångar:1 611 295 SEK
Skulder:-236 592 SEK
Substansvärde:1 374 703 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Företaget har under större delar av räkenskapen haft full beläggning för personalen vilket påverkat företagets omsättning och resultat positivt.

Händelser efter verksamhetsåret

Efter bokslutet har det långsiktiga uppdraget avslutats och anbudsarbete för kommande uppdrag påbörjats.

Analys av viktiga händelser

  • Företaget har under större delar av räkenskapsåret haft full beläggning för personalen, vilket positivt påverkat omsättning och resultat
  • Efter bokslutet har det långsiktiga uppdraget avslutats och anbudsarbete för kommande uppdrag påbörjats

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med imponerande tillväxt inom alla nyckelområden. Den mycket höga vinstmarginalen på 55,9% och soliditeten på 85,3% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag. Den kraftiga omsättningstillväxten på 48,3% och resultattillväxten på 44,7% visar att företaget inte bara växer snabbt utan också effektivt omvandlar intäkter till vinst. Eget kapital har ökat med 39,4%, vilket stärker företagets finansiella bas. Företaget befinner sig i en mycket positiv expansionfas, men står samtidigt inför en övergångsfas efter avslutat långsiktigt uppdrag.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett konsultbolag inom ledarskap, bygg, anläggning och hållbarhet som även bedriver förvaltning av fastigheter och värdepapper. Med säte i Stockholm och registrerat sedan 2016 är detta ett etablerat företag. Den höga vinstmarginalen är typiskt för konsultverksamhet med låga rörliga kostnader, medan den kraftiga tillväxten kan förklaras av full beläggning under större delen av räkenskapsåret.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 915 000 SEK till 1 324 000 SEK, en ökning på 409 000 SEK eller 44,7%. Den mycket höga vinstmarginalen på 55,9% visar att företaget har utmärkta marginaler i sin verksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 85,3% är exceptionellt hög och innebär att företaget är mycket stabilt finansierat med låg belåning. Detta ger god kreditvärdighet och låg finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 986 089 SEK till 1 374 703 SEK, en ökning på 388 614 SEK eller 39,4%. Denna förbättring kommer främst från årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 596 952 SEK till 2 368 445 SEK, en tillväxt på 771 493 SEK eller 48,3%. Denna kraftiga ökning förklaras av full beläggning för personalen under större delen av året.

Huvudrisker

  • Avslutandet av det långsiktiga uppdraget efter bokslutet skapar osäkerhet kring framtida intäktsflöden
  • Företagets starka resultat är beroende av kontinuerlig beläggning av personalen, vilket kan vara volatilt i konsultbranschen
  • Den kraftiga tillväxten kan vara svår att upprätthålla på sikt utan nya stora uppdrag

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga soliditeten på 85,3% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Den mycket höga vinstmarginalen på 55,9% visar på en konkurrenskraftig verksamhetsmodell
  • Påbörjat anbudsarbete för nya uppdrag kan leda till fortsatt tillväxt
  • Företagets breda verksamhetsområde (konsultverksamhet plus förvaltning) ger diversifiering av intäktskällor

Trendanalys

Företaget har genomgått en dramatisk omvandling med en mycket positiv utveckling under de senaste tre åren. Efter en period med mycket låg omsättning och förlustresultat 2021 har företaget upplevt en explosionsartad tillväxt med en omsättning som ökade från 41 000 SEK till 2 368 000 SEK mellan 2021 och 2024. Samtidigt vändes förlusterna till redo vinst, med ett resultat som förbättrades från -279 000 SEK till 1 324 000 SEK. Denna lönsamma tillväxt återspeglas även i eget kapital som stärkts avsevärt, från 70 970 SEK till 1 374 703 SEK, och en soliditet som förbättrats från 78,4% till en mycket stabil 85,3%. Vinstmarginalen har etablerats på en hälsosam nivå om cirka 56-57%. Trenderna tyder på att företaget har etablerat en framgångsrik affärsmodell och befinner sig i en stark tillväxtfas med god lönsamhet och finansiell stabilitet för framtiden.