18 998 000 SEK
Omsättning
▲ 222%
186 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 14,1%
9%
Soliditet
Låg
1%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 300 831 SEK
Skulder:-2 994 638 SEK
Substansvärde:256 193 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark omsättningstillväxt på över 200% från ett redan etablerat utgångsläge, vilket indikerar en mycket framgångsrik expansion eller ett genombrott på marknaden. Trots den kraftiga omsättningsökningen har resultatet endast ökat marginellt, vilket pekar på utmaningar med att skala lönsamheten i takt med försäljningen. Den låga soliditeten på 9% och den minimala vinstmarginalen på 1% visar att företaget arbetar med smala marginaler och är starkt beroende av skuldfinansiering.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver försäljning av bilar och motorcyklar och har tidigare drivits som enskild firma innan det bolagiserades i januari 2020. Branschen kännetecknas ofta av höga rörelsekapitalbehov och en blandning av eget kapital och extern finansiering för lagerinvesteringar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 163 000 SEK till 186 000 SEK, en tillväxt på 14.1%. Denna måttliga ökning, trots den enorma omsättningstillväxten, indikerar att kostnaderna har ökat i linje med eller till och med snabbare än intäkterna.

Soliditet: En soliditet på 9.0% är mycket låg och indikerar ett högt belåningsgrad. Detta innebär att företaget är sårbart för försämrade konjunkturer och att en stor del av risken bärs av borgenärer snarare än ägarna.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 152 909 SEK till 256 193 SEK, en tillväxt på 67.5%. Denna förbättring beror sannolikt på att årets resultat på 186 000 SEK har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 5 900 898 SEK till 19 093 097 SEK, en tillväxt på 221.9%. Denna enorma ökning tyder på en betydande expansion av verksamheten eller ett lyckat inträde på nya marknader.

Huvudrisker

  • Mycket låg soliditet på 9.0% skapar en hög finansiell risk och sårbarhet för räntehöjningar eller försämrad likviditet.
  • En vinstmarginal på endast 1.0% på en omsättning på 19 miljoner SEK gör företaget extremt känsligt för eventuella kostnadsökningar eller prispress.
  • Kraftig tillgångstillväxt på 8.0% till 3 300 831 SEK, som sannolikt finansierats med skulder, ökar företagets finansiella hävstång och riskprofil.

Möjligheter

  • Exceptionell omsättningstillväxt på +221.9% visar på en stark marknadsposition och framgångsrik försäljningsstrategi.
  • Positiv resultattillväxt på +14.1% trots stor expansion visar på en grundläggande lönsamhet i verksamheten.
  • Tillväxt i eget kapital med 67.5% till 256 193 SEK stärker balansräkningen och ger en bättre bas för framtida investeringar.

Trendanalys

Alla tillväxtnyckeltal visar på förbättring: omsättning (+221.9%), resultat (+14.1%), eget kapital (+67.5%) och tillgångar (+8.0%). Den övergripande trenden är starkt positiv när det gäller volym och expansion, men den finansiella strukturen och lönsamheten kvarstår som utmaningar som behöver adresseras för en hållbar långsiktig tillväxt.