3 227 000 SEK
Omsättning
▲ 9,9%
1 409 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 33,3%
83,6%
Soliditet
Mycket God
35,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
190 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2022-06-21

Substansvärdering

Tillgångar:4 610 433 SEK
Skulder:-754 085 SEK
Substansvärde:3 856 348 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med genomgående förbättringar på alla nyckeltal. Den mycket höga vinstmarginalen på 35,9% kombinerat med en soliditet på 83,6% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag. Den betydande tillväxten i både omsättning (+34,3%) och resultat (+33,3%) visar att företaget inte bara är lönsamt utan också expanderar kraftigt. Den snabba tillväxten i eget kapital (+32,3%) och tillgångar (+37,0%) bekräftar en sund finansiell utveckling.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver försäljning av VVS och energirelaterade produkter, en bransch som har haft stark konjunktur under senare år. Den höga vinstmarginalen är typiskt för specialiserade handelsföretag med effektiv verksamhet och låga omkostnader.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 1 057 000 SEK till 1 409 000 SEK, en ökning med 352 000 SEK eller 33,3%. Den höga resultattillväxten följer omsättningsökningen och visar god kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 83,6% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med låg belåning. Detta ger goda förutsättningar för framtida investeringar och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 915 092 SEK till 3 856 348 SEK, en tillväxt på 941 256 SEK eller 32,3%. Denna ökning kommer främst från årets starka resultat, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 925 775 SEK till 3 928 863 SEK, en tillväxt på 1 003 088 SEK eller 34,3%. Detta visar en stark marknadsposition och framgångsrik försäljningsverksamhet.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten kan medföra kapacitetsutmaningar och risk för kvalitetsförsämring om inte resurserna hänger med
  • Beroendet av en mycket hög vinstmarginal kan vara sårbart vid prispress från konkurrenter eller ökade kostnader
  • Koncentration på VVS- och energibranschen gör företaget exponerat för branschspecifika konjunktursvängningar

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga soliditeten ger utrymme för investeringar i expansion eller förvärv utan extern finansiering
  • Den starka lönsamheten ger möjlighet att reinvestera i verksamheten för ytterligare tillväxt
  • Den bevisade förmågan att öka både omsättning och resultat samtidigt visar på en skalbar affärsmodell

Trendanalys

Alla trender pekar på stark förbättring: omsättningstillväxt (+34,3%), resultattillväxt (+33,3%), eget kapital tillväxt (+32,3%) och tillgångstillväxt (+37,0%). Denna konsekventa tillväxt över alla nyckeltal indikerar en mycket sund och balanserad expansion.