3 645 486 SEK
Omsättning
▲ 229,9%
281 440 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 80,8%
32,5%
Soliditet
God
7,7%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 586 039 SEK
Skulder:-1 070 970 SEK
Substansvärde:515 069 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

2023 har företaget utökat mer fler skift samt fler antällda vilket har bidragit till ökad omsättning.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Företaget har utökat med fler skift och fler anställda under 2023, vilket direkt har bidragit till den ökade omsättningen

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxtutveckling med en omsättningsökning på nästan 230% och en resultatförbättring på över 80%. Denna kraftiga expansion tyder på att företaget har genomfört en framgångsrik skalningsstrategi, sannolikt genom investeringar i personal och kapacitet. Soliditeten på 32,5% är acceptabel men bör förbättras i takt med den snabba tillväxten för att säkerställa finansiell stabilitet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver livsmedelshandel och taxitrafik med säte i Göteborg, registrerat 2020. Den dubbla verksamhetsprofilen kan ge diversifieringsfördelar men kräver även kompetens inom två skilda branscher.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 155 670 SEK till 281 440 SEK, en ökning med 80,8%. Trots den kraftiga omsättningstillväxten lyckades företaget behålla och förbättra sin lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 32,5% är acceptabel för ett tillväxtföretag men ligger i den lägre delen av det rekommenderade intervallet. Den borde förbättras genom kvarhållen vinst för att motstå ekonomiska nedgångar bättre.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 412 275 SEK till 515 069 SEK, en tillväxt på 24,9%. Ökningen är direkt kopplad till årets vinst och visar på en hälsosam kapitaluppbyggnad.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 1 105 094 SEK till 3 645 486 SEK, en tillväxt på 229,9%. Denna extraordinära ökning indikerar en framgångsrik expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten kan leda till kapitalbrist och likviditetsutmaningar om inte tillgångstillväxten finansieras på ett balanserat sätt
  • Soliditeten på 32,5% är relativt låg för att absorbera eventuella förluster vid en ekonomisk nedgång
  • Expansionen med fler anställda och skift ökar personalrelaterade kostnader och operativ komplexitet

Möjligheter

  • Den exceptionella omsättningstillväxten på 229,9% visar på stark marknadsacceptans och skalbar verksamhetsmodell
  • Vinstmarginalen på 7,7% klassificeras som stabil trots kraftig expansion, vilket indikerar god kostnadskontroll
  • Tillgångstillväxten på 84,7% till 1 586 039 SEK ger en solid bas för fortsatt verksamhetsexpansion

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+229,9%), resultat (+80,8%), eget kapital (+24,9%) och tillgångar (+84,7%). Denna konsekventa positiva utveckling across alla områden indikerar en mycket framgångsrik tillväxtfas för företaget.