1 536 285 SEK
Omsättning
▼ 19,7%
1 239 740 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 295,8%
10,6%
Soliditet
Stabil
80,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
620 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-27

Substansvärdering

Tillgångar:9 495 706 SEK
Skulder:-8 489 500 SEK
Substansvärde:1 006 206 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket blandad ekonomisk bild med dramatiska förändringar mellan åren. Trots en minskad omsättning på nästan 20% har bolaget lyckats vända ett stort förlustår till en mycket hög vinst, samtidigt som eget kapital och totala tillgångar har ökat markant. Den extremt höga vinstmarginalen på över 80% tyder på att företaget antingen har genomfört en större omstrukturering, sålt tillgångar eller har en ovanlig affärsmodell med mycket höga marginaler. Den låga soliditeten på 10,6% är dock en varningssignal trots de positiva förbättringarna.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver konsultverksamhet inom fastighets-, bygg- och projektutveckling samt marknadsföring, försäljning, affärsutveckling och design. Verksamheten inkluderar även produktutveckling av kläder och accessoarer. Den breda verksamhetsprofilen med både konsulttjänster och produktutveckling kan förklara de osedvanligt höga resultatmarginalerna om bolaget har lyckats med att licensiera eller sälja immateriella tillgångar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på 633 202 SEK till en vinst på 1 239 740 SEK, en förbättring med 295,8%. Denna extremt snabba vändning tyder på antingen en större engångstransaktion, effektiviseringar eller försäljning av tillgångar.

Soliditet: Soliditeten på 10,6% är låg och indikerar att bolaget är starkt skuldsatt trots den förbättrade kapitalsituationen. Detta är en riskfaktor som kräver uppmärksamhet.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 117 662 SEK till 1 006 206 SEK, en tillväxt på 755,2%. Denna ökning är direkt kopplad till det starka resultatet och har förbättrat bolagets kapitalbas avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 913 243 SEK till 1 536 285 SEK, en nedgång med 19,7%. Detta kan tyda på minskad verksamhetsvolym eller att bolaget har fokuserat på mer lönsamma men mindre omfattande uppdrag.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 10,6% visar på hög belåning och sårbarhet för ekonomiska nedgångar
  • Omsättningsminskning på 19,7% kan indikera minskad efterfrågan på bolagets tjänster
  • Den extremt höga vinstmarginalen kan vara ohållbar på lång sikt och bero på engångsfaktorer

Möjligheter

  • Exceptionellt stark resultatförbättring med 295,8% visar på god förmåga att vända negativa trender
  • Kraftig tillväxt i eget kapital med 755,2% ger bättre finansieringsmöjligheter framöver
  • Tillgångstillväxt på 10,1% till 9 495 706 SEK visar på expanding av verksamhetsbasen
  • Mycket hög vinstmarginal på 80,7% indikerar potentielt mycket lönsam affärsmodell