3 739 146 SEK
Omsättning
▲ 12,7%
116 241 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 85,4%
45%
Soliditet
Mycket God
3%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 204 300 SEK
Skulder:-665 158 SEK
Substansvärde:539 142 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en oroande divergens mellan omsättningstillväxt och lönsamhet. Med en omsättningsökning på 12,7% till 3,9 miljoner SEK men en kraftig resultatnedgång på 85,4% indikerar detta allvarliga effektivitetsproblem. Den låga vinstmarginalen på 3,0% och det minskade eget kapital med 134 063 SEK pekar på att företaget kämpar med att omvandla högre intäkter till vinst. Trots god soliditet på 45% befinner sig företaget i en utmanande fas där kostnadskontroll och operativ effektivitet behöver förbättras avsevärt.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver byggnadsentreprenad, till- och ombyggnation av hus samt byggnadssnickeriarbete med säte i Göteborg. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad med varierande lönsamhet mellan projekt och känslig för materialpriser och produktivitet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk dramatiskt från 793 816 SEK till 116 241 SEK, en minskning med 677 575 SEK eller 85,4%, vilket indikerar allvarliga lönsamhetsproblem trots högre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 45,0% är relativt god och visar att företaget fortfarande har en stabil kapitalstruktur trots resultatnedgången.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 673 205 SEK till 539 142 SEK, en nedgång på 134 063 SEK, vilket direkt följer av det dåliga årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 379 014 SEK till 3 884 051 SEK, en positiv tillväxt på 505 037 SEK eller 12,7%, vilket visar på ökad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 677 575 SEK trots högre omsättning visar på allvarliga kostnadsproblem
  • Minskande eget kapital med 134 063 SEK försvagar företagets finansiella styrka
  • Extremt låg vinstmarginal på 3,0% indikerar dålig prissättning eller höga kostnader
  • Stor divergens mellan omsättningstillväxt (+12,7%) och resultatutveckling (-85,4%) visar på operativa ineffektiviteter

Möjligheter

  • Omsättningstillväxt på 12,7% visar att företaget fortfarande kan öka sin marknadsandel
  • Soliditeten på 45% ger ett visst finansiellt utrymme för att adressera operativa problem
  • Tillgångstillväxt på 13,6% till 1 204 300 SEK kan indikera investeringar för framtida tillväxt
  • Befintlig kundbas och projektportfölj i Göteborgsregionen ger möjlighet till förbättrad lönsamhet genom bättre styrning