2 338 872 SEK
Omsättning
▲ 20,9%
699 863 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 61,8%
67,6%
Soliditet
Mycket God
29,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-30

Substansvärdering

Tillgångar:1 975 262 SEK
Skulder:-639 208 SEK
Substansvärde:1 336 054 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla nyckelområden. Den höga vinstmarginalen på 29,6% kombinerat med en soliditetsnivå på 67,6% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag. Den kraftiga tillväxten i både omsättning (+20,9%) och resultat (+61,8%) tyder på effektiv verksamhetsstyrning och god marknadsposition. Företaget har successivt byggt upp ett starkt eget kapital och ökat sina tillgångar avsevärt, vilket skapar goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver installations- och konsultverksamhet inom el, tele, larm och kamera, vilket är en bransch med stabil efterfrågan och goda möjligheter till återkommande intäkter via serviceavtal och underhåll. Den höga vinstmarginalen är typisk för specialiserade konsult- och installationstjänster med högt kompetenskrav.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 432 642 SEK till 699 863 SEK, en ökning med 267 221 SEK eller 61,8%. Denna högre tillväxt än omsättningen indikerar förbättrad lönsamhet och effektivitet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 67,6% är mycket stark och indikerar ett lågt belånat företag med god finansiell stabilitet. Detta ger företaget god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 019 703 SEK till 1 336 054 SEK, en tillväxt på 316 351 SEK eller 31,0%. Denna ökning är huvudsakligen driven av det starka resultatet som tillfört kapital till företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 944 971 SEK till 2 360 707 SEK, en tillväxt på 415 736 SEK eller 20,9%. Detta visar en stark marknadsposition och ökad efterfrågan på företagets tjänster.

Huvudrisker

  • Kraftig tillväxt kan vara svår att upprätthålla på lång sikt och kan kräva ytterligare investeringar i personal och utrustning
  • Branschen är konjunkturkänslig och efterfrågan kan minska vid ekonomisk nedgång trots den höga soliditeten

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 29,6% ger utrymme för investeringar i expansion och marknadsutveckling
  • Tillgångstillväxt på 45,3% visar att företaget investerar i framtiden och bygger kapacitet för ytterligare tillväxt
  • Stark balansräkning med eget kapital på 1 336 054 SEK ger goda förutsättningar för att ta tillvara på nya affärsmöjligheter

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender: omsättningstillväxt (+20,9%), resultattillväxt (+61,8%), eget kapital tillväxt (+31,0%) och tillgångstillväxt (+45,3%). Den kombinerade bilden är ett företag i stark expansion med förbättrad lönsamhet och finansiell stabilitet. Trenderna pekar mot en mycket positiv utveckling där företaget samtidigt ökar sin omsättning och förbättrar sin lönsamhet.