3 670 713 SEK
Omsättning
▼ 8,7%
475 897 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 64,8%
71,4%
Soliditet
Mycket God
12,9%
Vinstmarginal
Hög
857 933 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-23

Substansvärdering

Tillgångar:2 500 411 SEK
Skulder:-637 478 SEK
Substansvärde:1 482 933 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Det har inte inträffat något väsentlig händelse under räkenskapsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga tecken på både styrkor och utmaningar. Trots en betydande nedgång i både omsättning (-8.7%) och resultat (-64.8%) från föregående år, har företaget lyckats stärka sin balansräkning genom en ökning av både eget kapital (+13.0%) och totala tillgångar (+13.3%). Den exceptionellt höga soliditeten på 71.4% indikerar ett mycket stabilt kapitalunderlag och låg finansieringsrisk. Den höga vinstmarginalen på 12.9%, trots den svajjande omsättningen, tyder på god kostnadskontroll och effektivitet i den kärnverksamhet som utförts. Företaget verkar befinna sig i en fas där det prioriterar lönsamhet och soliditet framför omsättningstillväxt, möjligen som en strategisk anpassning till en svagare marknad.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom installation och reparation av ventilation, rivning, byggreparation och isoleringsteknik. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och kan vara känslig för konjunktursvängningar i bygg- och fastighetssektorn. De relativt låga siffrorna i förhållande till att bolaget är registrerat 2020 kan tyda på att det är ett mindre företag eller att det har haft en långsam uppstart, vilket är vanligt i branschen där etablering tar tid.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 1 353 294 SEK till 475 897 SEK, en minskning på 877 397 SEK eller -64.8%. Denna kraftiga nedgång, som är större än omsättningsminskningen, kan bero på ökade kostnader, lägre marginaler på projekten eller eventuella nedskrivningar.

Soliditet: En soliditet på 71.4% är exceptionellt stark och långt över branschgenomsnittet. Det betyder att över två tredjedelar av företagets tillgångar finansieras med eget kapital, vilket ger en mycket låg skuldsättning och stor finansiell robusthet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 312 756 SEK till 1 482 933 SEK, en förbättring på 170 177 SEK. Denna ökning beror sannolikt huvudsakligen på att årets resultat på 475 897 SEK har tillförts kapitalet, vilket överstiger eventuella utdelningar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 4 021 852 SEK till 3 694 182 SEK, en nedgång på 327 670 SEK eller -8.7%. Detta kan tyda på färre projekt eller en svagare efterfrågan på marknaden.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 64.8% visar på sårbarhet i lönsamheten.
  • Minskad omsättning på 8.7% kan indikera en svag marknadsposition eller konjunkturnedgång i branschen.
  • Den höga soliditeten kan också ses som en ineffektiv kapitalanvändning om pengarna inte investeras tillbaka i tillväxt.

Möjligheter

  • Exceptionellt stark balansräkning med en soliditet på 71.4% ger utrymme för framtida investeringar eller att ta sig an större projekt.
  • En vinstmarginal på 12.9% är fortfarande hög och visar på en förmåga att generera avkastning även vid lägre omsättning.
  • Tillgångstillväxt på 13.3% till 2 500 411 SEK tyder på att företaget investerar i sin framtida kapacitet.