1 235 501 SEK
Omsättning
▲ 5,8%
261 168 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 77,3%
70,2%
Soliditet
Mycket God
21,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
600 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-23

Substansvärdering

Tillgångar:1 462 873 SEK
Skulder:-436 401 SEK
Substansvärde:1 026 472 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark lönsamhet men oroande tecken på kapitalförsämring. Trots en blygsam omsättningstillväxt på 5,8% har resultatet förbättrats dramatiskt med 77,3%, vilket indikerar effektiviserade verksamheter eller förbättrad prissättning. Den mycket höga vinstmarginalen på 21,3% och soliditeten på 70,2% är exceptionellt starka nyckeltal. Dock väcker minskningen av eget kapital (-8,3%) och tillgångar (-9,0%) frågor om långsiktig hållbarhet trots den kortsiktiga lönsamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom tillverkning och design av prototyper och modeller för fordon samt teknisk konsultverksamhet och formbestämning, främst inom fordonsbranschen. Denna verksamhetsmodell med fokus på prototyper och konsultation förklarar den höga vinstmarginalen då det ofta rör sig om kvalificerad specialistverksamhet med höga timtaxor och låga materialkostnader jämfört med serieproduktion.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades markant från 147 325 SEK till 261 168 SEK, en ökning med 113 843 SEK eller 77,3%. Denna dramatiska förbättring tyder på stark kostnadskontroll eller förbättrad produktivitet.

Soliditet: Soliditeten på 70,2% är mycket stark och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur med låg belåning. Detta ger goda möjligheter att hantera ekonomiska nedgångar och investera i framtiden.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 1 119 105 SEK till 1 026 472 SEK, en nedgång med 92 633 SEK eller 8,3%. Detta är anmärkningsvärt då ett positivt resultat normalt ökar eget kapital, vilket indikerar att utdelning eller andra kapitalutflöden har skett.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 176 875 SEK till 1 225 876 SEK, en positiv tillväxt på 49 001 SEK eller 5,8%. Detta visar en stabil kundbas och efterfrågan på företagets tjänster.

Huvudrisker

  • Minskande eget kapital på 92 633 SEK trots stark vinstutveckling indikerar potentiella utdelningar eller andra kapitaluttag som kan begränsa tillväxtpotentialen
  • Tillgångsminskning på 144 042 SEK (från 1 606 915 SEK till 1 462 873 SEK) kan tyda på nedskärningar i investeringar eller försäljning av tillgångar, vilket kan påverka långsiktig konkurrenskraft
  • Beroende av fordonsbranschens konjunkturer gör företaget sårbart för nedgångar i bilindustrin

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 21,3% ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Stark soliditet på 70,2% skapar goda förutsättningar för att ta lån till förmånliga villkor vid behov av expansion
  • Positiv resultattillväxt på 77,3% visar på effektiv verksamhetsstyrning och potential för fortsatt lönsamhetsförbättring

Trendanalys

Företaget visar starka kortsiktiga lönsamhetstrender men oroande långsiktiga kapitaltrender. Den dramatiska resultatförbättringen på 77,3% är imponerande, men den samtidiga minskningen av både eget kapital (-8,3%) och tillgångar (-9,0%) skapar en paradoxal bild som kräver ytterligare analys. Omsättningstillväxten på 5,8% är stabil men blygsam för ett företag i denna bransch. Övergripande indikerar trenderna ett företag som genererar bra kassaflöde men som samtidigt kan vara i en avvecklings- eller omvandlingsfas.