252 164 SEK
Omsättning
▼ 63%
16 560 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 878,6%
70,7%
Soliditet
Mycket God
6,6%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:163 254 SEK
Skulder:-47 898 SEK
Substansvärde:115 356 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med kraftigt minskad omsättning men förbättrat resultat. Den dramatiska omsättningsminskningen på -63% indikerar en betydande förändring i verksamheten, medan den positiva resultatutvecklingen och den höga soliditeten pekar på god kostnadskontroll och finansiell stabilitet trots utmaningarna. Företaget verkar genomgå en omstrukturering där fokus ligger på lönsamhet snarare än tillväxt.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver sport- och fritidsutbildning med säte i Stockholm, verksam sedan 2017. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad och kan vara säsongsbetonad, vilket kan förklara delar av den stora omsättningsvariationen mellan åren.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades markant från ett förlustår på -2 127 SEK till en vinst på 16 560 SEK, en förbättring med 18 687 SEK. Denna positiva utveckling trots lägre omsättning indikerar effektiviserade kostnader eller förändrad verksamhetsinriktning.

Soliditet: Soliditeten på 70,7% är mycket stark och visar att företaget har god finansiell stabilitet med låg belåning. Detta ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 101 296 SEK till 115 356 SEK, en tillväxt på 14 060 SEK (+13,9%). Denna ökning kommer helt från årets vinst, vilket visar att företaget bygger kapital genom sin lönsamhet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 681 726 SEK till 252 164 SEK, en nedgång på 429 562 SEK (-63%). Denna dramatiska minskning kan tyda på minskad verksamhetsvolym, förlorade kundkontrakt eller en strategisk omorientering.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 429 562 SEK (-63%) som kan hota företagets långsiktiga överlevnad om trenden fortsätter
  • Minskande tillgångar från 193 403 SEK till 163 254 SEK (-15,6%) kan indikera nedskärningar i verksamheten
  • Brist på omsättningstillväxt kan begränsa framtida expansionsmöjligheter

Möjligheter

  • Stark soliditet på 70,7% ger god finansiell flexibilitet för framtida investeringar
  • Förbättrad lönsamhet med vinstmarginal på 6,6% visar effektiv kostnadskontroll
  • Positiv resultatutveckling på +878,6% trots utmanande marknadsförhållanden
  • Eget kapitaltillväxt på +13,9% stärker balansräkningen