124 000 SEK
Omsättning
▼ 36,1%
1 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 50%
27,1%
Soliditet
God
0,6%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:298 187 SEK
Skulder:-217 342 SEK
Substansvärde:80 845 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motsägelsefull ekonomisk bild med kraftig omsättningsnedgång men samtidigt betydande tillgångstillväxt. Den dramatiska minskningen av omsättning med 36,1% och resultat med 50,0% indikerar allvarliga utmaningar i den operativa verksamheten. Den extremt låga vinstmarginalen på 0,6% tyder på att företaget knappt går med vinst. Den samtidiga tillgångstillväxten på 190,7% kan tyda på investeringar som ännu inte gett avkastning, eller eventuellt omstrukturering.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver en bred verksamhet som inkluderar direkthandel av hälsoprodukter, 3D-visualisering och animering, byggnadsvård samt friskvård i form av kroppsbehandling. Den mångfacetterade verksamhetsprofilen kan förklara de varierande finansiella trenderna, där vissa verksamhetsgrenar kan prestera bättre än andra.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet halverades från 2 000 SEK till 1 000 SEK, en minskning på 1 000 SEK eller 50,0%. Den extremt låga vinstnivån visar att företaget knappt är lönsamt.

Soliditet: Soliditeten på 27,1% är acceptabel men inte stark. Det innebär att 27,1% av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger en viss buffert men samtidigt visar på betydande skuldsättning.

Eget kapital: Eget kapital ökade marginellt från 80 156 SEK till 80 845 SEK, en förbättring på 689 SEK eller 0,9%. Denna lilla ökning kommer främst från årets blygsamma vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 194 072 SEK till 124 375 SEK, en nedgång på 69 697 SEK eller 36,1%. Detta indikerar betydande försämring i försäljningsvolym eller prispress.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 36,1% från 194 072 SEK till 124 375 SEK indikerar allvarliga försäljningsproblem
  • Mycket låg lönsamhet med endast 0,6% vinstmarginal på en omsättning på 124 375 SEK
  • Resultatet halverades från 2 000 SEK till 1 000 SEK, vilket visar på ökade kostnader eller minskad effektivitet
  • Stor skuldsättning då endast 27,1% av tillgångarna finansieras med eget kapital

Möjligheter

  • Betydande tillgångstillväxt på 190,7% från 102 581 SEK till 298 187 SEK kan indikera investeringar för framtida tillväxt
  • Marginell förbättring av eget kapital med 689 SEK till 80 845 SEK trots svagt resultat
  • Diversifierad verksamhetsprofil med flera olika inkomstkällor inom hälsa, design och byggnadsvård
  • Etablerat företag sedan 2011 med över ett decennium i branschen

Trendanalys

Företaget visar negativa trender i omsättning (-36,1%) och resultat (-50,0%) men positiva trender i eget kapital (+0,9%) och tillgångar (+190,7%). Denna motsägelsefulla bild tyder på att företaget genomgår strukturella förändringar där investeringar i tillgångar ännu inte gett avkastning i form av ökad omsättning och lönsamhet.