935 582 SEK
Omsättning
▲ 59,3%
181 966 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 100,2%
41%
Soliditet
Mycket God
19,5%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:758 899 SEK
Skulder:-444 763 SEK
Substansvärde:314 136 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Påbörjat diskussioner och utvärdering att utöka verksamheten med selective laser sintering för industriell produktion av delar.

Analys av viktiga händelser

  • Efter räkenskapsåret har bolaget påbörjat diskussioner om att utöka verksamheten med selective laser sintering (SLS) för industriell produktion, vilket skulle kunna öka kapaciteten och möjligheterna till massproduktion.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxt och lönsamhet under 2024, vilket indikerar en mycket positiv utveckling. Med en omsättningstillväxt på 59,3% och en fördubbling av resultatet har bolaget etablerat en stark marknadsposition inom 3D-tillverkning. Den höga vinstmarginalen på 19,4% och soliditeten på 41,0% visar på en effektiv verksamhet med god finansiell hälsa. Företaget befinner sig i en expansiv fas med tydlig potential för fortsatt tillväxt.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom additiv tillverkning (3D-printing) och erbjuder tjänster som CAD-design, prototyptillverkning och helhetspaket med utbildning och support. Verksamheten riktar sig till både företag och privatpersoner och bedrivs från Stockholm. Denna typ av verksamhet kräver investeringar i teknik och kompetens, vilket gör de starka finansiella resultaten extra anmärkningsvärda.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet fördubblades från 90 909 SEK till 181 966 SEK, en ökning med 91 057 SEK eller 100,2%. Denna extraordinära resultatförbättring visar på effektivitet och god lönsamhet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 41,0% är god och indikerar att företaget har en balanserad kapitalstruktur med en betydande andel eget kapital, vilket ger finansiell stabilitet och bättre möjligheter att ta lån till framtida investeringar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 160 470 SEK till 314 136 SEK, en tillväxt på 153 666 SEK eller 95,8%. Denna fördubbling beror främst på att det goda årets resultat har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 670 332 SEK till 935 582 SEK, en tillväxt på 265 250 SEK eller 59,3%. Detta visar på stark efterfrågan och framgångsrik marknadsexpansion.

Huvudrisker

  • Företagets snabba tillväxt kräver kontinuerliga investeringar för att upprätthålla momentum, vilket kan påverka likviditeten.
  • Framtida expansion med SLS-teknik innebär betydande kapitalinvesteringar som kan påverka lönsamheten kortvarigt.
  • Marknaden för 3D-tjänster kan vara konjunkturkänslig, vilket kan påverka framtida tillväxttakter.

Möjligheter

  • Exceptionell resultattillväxt på 100,2% ger starka kassaflöden för att finansiera framtida investeringar.
  • Utökning med SLS-teknik öppnar för nya marknader inom industriell massproduktion och kan driva ytterligare omsättningstillväxt.
  • Den höga vinstmarginalen på 19,4% visar på en skalbär affärsmodell med god potential för att replikera framgången i större skala.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+59,3%), resultat (+100,2%), eget kapital (+95,8%) och tillgångar (+42,3%). Den samlade bilden är ett företag i en mycket positiv accelerationsfas med goda förutsättningar för fortsatt expansion.