1 704 614 SEK
Omsättning
▲ 23,6%
817 752 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 60%
87,3%
Soliditet
Mycket God
48%
Vinstmarginal
Mycket Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-10-12

Substansvärdering

Tillgångar:3 024 753 SEK
Skulder:-232 706 SEK
Substansvärde:2 059 047 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med hög tillväxt både i omsättning och resultat. Den mycket höga vinstmarginalen på 48% och soliditeten på 87,3% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag med minimal skuldsättning. Tillväxttaken på +23,6% i omsättning och +60,0% i resultat visar på en accelererande lönsamhetstillväxt som är imponerande för ett etablerat företag.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom tjänster för utveckling av programvara och elektronik, en bransch med höga marginaler och låga kapitalkrav. Den höga lönsamheten och soliditeten är typiska för framgångsrika mjukvaruföretag med tjänstebaserad verksamhet där personalens kompetens är den främsta tillgången.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 511 052 SEK till 817 752 SEK, en ökning på 60,0% som indikerar effektiviserad verksamhet och skalfördelar vid högre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 87,3% är exceptionellt hög och visar att företaget är nästan helt skuldfritt, vilket ger stor finansiell styrka och låg riskexponering.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 875 318 SEK till 2 059 047 SEK, en tillväxt på 9,8% som huvudsakligen drivs av årets starka resultat och kvarhållet vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 379 146 SEK till 1 704 614 SEK, en tillväxt på 23,6% som visar på stark marknadsacceptans och ökad efterfrågan på företagets tjänster.

Huvudrisker

  • Företagets starka tillväxt kan vara svår att upprätthålla på lång sikt i en konkurrensutsatt bransch
  • Beroendet av nyckelkonsulter eller större kunder kan utgöra en risk om dessa lämnar företaget

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 48% ger utrymme för investeringar i framtida tillväxt
  • Stark soliditet på 87,3% ger möjlighet till strategiska förvärv eller investeringar utan extern finansiering
  • Tillgångstillväxt på 18,6% visar på kapacitetsutbyggnad som kan bära framtida omsättningstillväxt

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+23,6%), resultat (+60,0%), eget kapital (+9,8%) och tillgångar (+18,6%). Den accelererande resultattillväxten indikerar ökad effektivitet och skalfördelar. Trenderna pekar på ett företag i stark expansion med förbättrad lönsamhet.