58 734 000 SEK
Omsättning
▼ 18,3%
889 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 149,2%
28,3%
Soliditet
God
1,5%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:24 990 238 SEK
Skulder:-17 918 005 SEK
Substansvärde:7 072 233 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en komplex bild med både positiva och negativa trender. Trots en betydande minskning i omsättning har företaget lyckats vända ett förlustresultat till vinst och stärkt sitt eget kapital markant. Den kraftiga minskningen i tillgångar tyder på en omstrukturering eller försäljning av tillgångar, vilket kan förklara den förbättrade kapitalstrukturen. Företaget verkar genomgå en omvandling där effektivitet och lönsamhet prioriteras framför omsättningstillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget är registrerat i Vilhelmina och har varit verksamt sedan 2019, vilket innebär att det är ett relativt ungt men etablerat företag. Den geografiska placeringen i Vilhelmina kan indikera verksamhet inom traditionella näringar som skogsbruk, turism eller lokal service, men specifik verksamhetsbeskrivning saknas i datan.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -1 808 000 SEK till en vinst på 889 000 SEK, en positiv förändring på 2 697 000 SEK. Denna vändning till lönsamhet är imponerande i ljuset av den minskade omsättningen.

Soliditet: Soliditeten på 28.3% är acceptabel för de flesta företag och indikerar att företaget har en balanserad kapitalstruktur med rimligt lånade medel i förhållande till eget kapital.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 4 455 092 SEK till 7 072 233 SEK, en ökning på 2 617 141 SEK (+58.7%). Denna förbättring kan delvis förklaras av årets vinst på 889 000 SEK, men tyder även på andra kapitaltillskott eller omvärderingar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 72 732 900 SEK till 60 422 444 SEK, en nedgång på 12 310 456 SEK (-16.9%). Denna betydande minskning på -18.3% indikerar antingen förlorade kunder, minskad efterfrågan eller en strategisk omfokuserring.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 12 310 456 SEK (-18.3%) kan indikera marknadsandelar som går förlorade
  • Betydande minskning av tillgångar från 39 324 595 SEK till 24 990 238 SEK (-36.5%) kan påverka framtida produktionskapacitet
  • Låg vinstmarginal på 1.5% gör företaget sårbart för ytterligare kostnadsökningar eller prispress

Möjligheter

  • Dramatisk resultatförbättring från förlust till vinst på 889 000 SEK visar förmåga att effektivisera verksamheten
  • Stark ökning av eget kapital med 2 617 141 SEK förbättrar företagets finansiella stabilitet
  • Soliditeten på 28.3% ger ett bra utgångsläge för framtida investeringar eller expansion