13 914 585 SEK
Omsättning
▲ 38,8%
974 964 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 0,3%
50,2%
Soliditet
Mycket God
7%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:4 129 521 SEK
Skulder:-2 054 864 SEK
Substansvärde:2 074 657 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark tillväxtfas med exceptionell omsättningsökning på 38,8% och en betydande förstärkning av det egna kapitalet med 59,5%. Den stabila vinstmarginalen på 7,0% indikerar att företaget lyckas omvandla den höga tillväxten till lönsamhet, även om resultattillväxten är marginell. Den höga soliditeten på över 50% ger ett robust skydd mot nedgångar. Sammantaget pekar siffrorna på ett framgångsrikt, expanderande företag som investerar i framtiden.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom produktion av ventilationskanaler, en bransch som ofta kräver betydande kapitalinvesteringar i maskiner och lager. Den höga tillväxten kan tyda på stark efterfrågan eller att företaget vunnit marknadsandelar. Ett etablerat företag sedan 2017 är inte en nykomling utan har sannolikt en stabil kundbas.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades något från 972 548 SEK till 974 964 SEK, en ökning med endast 2 416 SEK eller 0,2%. Den marginella ökningen trots stor omsättningstillväxt kan tyda på investeringar eller högre kostnader.

Soliditet: En soliditet på 50,2% är mycket stark och placerar företaget i en mycket finansiellt stabil position. Det innebär att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger låg belåningsgrad och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Det egna kapitalet stärktes avsevärt från 1 301 116 SEK till 2 074 657 SEK, en ökning med 773 541 SEK. Denna förbättring drivs huvudsakligen av årets vinst som har bibehållits i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 10 059 694 SEK till 13 885 520 SEK, en ökning med 3 825 826 SEK eller 38,8%. Detta är en exceptionell tillväxt som indikerar stark marknadsframgång.

Huvudrisker

  • Den extremt höga omsättningstillväxten på 38,8% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt och kan leda till kapacitetsbrist eller kvalitetsproblem.
  • Resultattillväxten på endast 0,2% är mycket låg i förhållande till omsättningsökningen, vilket kan indikera tryck på marginalerna från ökade kostnader eller priskonkurrens.

Möjligheter

  • Den starka balansräkningen med en soliditet på 50,2% ger utrymme för att finansiera fortsatt expansion genom lån utan att äventyra företagets finansiella stabilitet.
  • Den betydande tillväxten i eget kapital med 773 541 SEK ger förbättrad likviditet och möjlighet att investera i ny produktionsteknik eller utöka lager för att stödja den höga försäljningstakten.

Trendanalys

Alla trender pekar på förbättring: omsättning (+38,8%), resultat (+0,2%), eget kapital (+59,5%) och tillgångar (+7,9%). Den övergripande bilden är oerhört positiv med en explosiv omsättningstillväxt som drivar en stark kapitalbildning, vilket skapar en platform för långsiktig hållbarhet.