3 412 864 SEK
Omsättning
▲ 53,3%
763 788 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 27,4%
44,9%
Soliditet
Mycket God
22,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:5 053 378 SEK
Skulder:-2 785 868 SEK
Substansvärde:2 267 510 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt en markant försämring av lönsamheten. Den snabba expansionen har medfört att resultatet sjunkit trots högre omsättning, vilket tyder på att kostnaderna ökat snabbare än intäkterna. Det höga eget kapitalet och den goda soliditeten ger dock en stabil finansieringsbas för fortsatt verksamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget säljer dimgeneratorer för säkerhetsändamål samt produkter inom lås och låsinstallationer. Verksamheten är inriktad på att minimera skador vid överfall och inbrott, vilket placerar bolaget i säkerhetsbranschen med fokus på fysisk säkerhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 1 051 880 SEK till 763 788 SEK, en minskning på 27,4% som indikerar att kostnaderna växt snabbare än intäkterna under expansionsfasen.

Soliditet: Soliditeten på 44,9% är god och visar att företaget har en balanserad kapitalstruktur med nästan hälften av tillgångarna finansierade med eget kapital.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 676 008 SEK till 2 267 510 SEK, en tillväxt på 35,3% som främst drivits av årets resultat och ger en stabilare kapitalbas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 422 716 SEK till 3 412 864 SEK, en stark tillväxt på 53,3% som visar på framgångsrik försäljningsexpansion.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 27,4% trots stark omsättningstillväxt, vilket indikerar lönsamhetsproblem
  • Kostnadsutvecklingen verkar ha varit ohälsosam i förhållande till intäktsutvecklingen

Möjligheter

  • Mycket stark omsättningstillväxt på 53,3% visar på framgångsrik marknadsexpansion
  • Hög vinstmarginal på 22,4% trots försämring indikerar fortfarande god lönsamhet
  • Stadigt ökande eget kapital på 2 267 510 SEK ger god finansieringskapacitet

Trendanalys

Företaget befinner sig i en expansionsfas med stark försäljningstillväxt men samtidigt lönsamhetsutmaningar. Trenden visar att bolaget satsar på tillväxt men behöver få bättre kontroll på kostnadseffektiviteten för att återupprätta den tidigare höga lönsamheten.