4 487 223 SEK
Omsättning
▲ 16,6%
1 186 737 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 47,9%
75,1%
Soliditet
Mycket God
26,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
740 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-08

Substansvärdering

Tillgångar:2 370 869 SEK
Skulder:-590 346 SEK
Substansvärde:1 780 523 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med imponerande tillväxt inom alla nyckeltal. Med en omsättningstillväxt på 16,6% och en resultattillväxt på hela 47,9% befinner sig bolaget i en expansiv fas. Den mycket höga vinstmarginalen på 26,4% och soliditeten på 75,1% indikerar ett välskött företag med god lönsamhet och finansiell stabilitet. Eget kapitalet har ökat med 71,5%, vilket stärker företagets balansräkning avsevärt. Denna kombination av stark tillväxt och hög lönsamhet är ovanligt positiv.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver transport och kurirverksamhet med säte i Göteborg. För ett transportföretag är den uppvisade vinstmarginalen på 26,4% exceptionellt hög, vilket tyder på effektiv verksamhetsstyrning och möjligen specialiserade tjänster med högre marginaler än traditionell transportverksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades kraftigt från 802 395 SEK till 1 186 737 SEK, en ökning med 384 342 SEK eller 47,9%. Denna ökning är betydligt högre än omsättningstillväxten, vilket visar på förbättrad lönsamhet och kostnadseffektivisering.

Soliditet: Soliditeten på 75,1% är mycket hög och indikerar ett företag med låg belåningsgrad och god finansiell stabilitet. Detta ger företaget goda förutsättningar för framtida investeringar och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapitalet ökade från 1 038 359 SEK till 1 780 523 SEK, en tillväxt på 742 164 SEK eller 71,5%. Denna kraftiga ökning beror främst på att större delen av vinsten har återinvesterats i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 848 909 SEK till 4 487 223 SEK, en tillväxt på 638 314 SEK eller 16,6%. Denna stadiga tillväxt indikerar ökad verksamhetsvolym eller förbättrad prissättning.

Huvudrisker

  • Transportbranschen är konjunkturkänslig och kan påverkas av ekonomiska nedgångar
  • Den snabba tillväxten kan ställa krav på ytterligare investeringar i fordonspark och personal
  • Hög vinstmarginal kan locka till sig konkurrens som kan pressa priserna

Möjligheter

  • Den starka balansräkningen med 1 780 523 SEK i eget kapital ger goda förutsättningar för expansion
  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 26,4% ger utrymme för investeringar och framtida tillväxt
  • Tillgångstillväxten på 30,2% till 2 370 869 SEK visar på kapacitetsutbyggnad som kan ge ytterligare omsättningstillväxt