6 376 268 SEK
Omsättning
▼ 0,9%
64 498 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 62,1%
15,7%
Soliditet
Stabil
1%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 671 171 SEK
Skulder:-1 408 740 SEK
Substansvärde:262 431 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark tillgångstillväxt men samtidigt försämrad lönsamhet. Den dramatiska ökningen av tillgångarna med 93.6% indikerar en betydande expansion eller investeringar, troligtvis i form av bilförråd eller anläggningstillgångar. Trots detta har resultatet mer än halverats, vilket tyder på att dessa investeringar ännu inte genererat avkastning. Den låga vinstmarginalen på 1.0% och den måttliga soliditeten pekar på ett företag under omvandling där omsättningsökningen inte följts av motsvarande resultatförbättring.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom bilrelaterade tjänster inklusive bilförsäljning, biltvätt, bilförmedling, biluthyrning, bilvård och däckförvaring. Denna breda verksamhetsprofil är typisk för ett bilserviceföretag som erbjuder kompletta lösningar till bilägare. Branschen är konjunkturkänslig och konkurrensutsatt, vilket kan förklara den pressade vinstmarginalen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk dramatiskt från 170 280 SEK till 64 498 SEK, en minskning på 105 782 SEK eller 62.1%, vilket indikerar ökade kostnader eller sämre marginaler trots något högre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 15.7% är måttlig och indikerar att företaget är betydande skuldsatt. Denna nivå är vanlig i bilbranschen där stora investeringar i fordonsflotta krävs, men den bär med sig en viss finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 243 575 SEK till 262 431 SEK, en tillväxt på 18 856 SEK eller 7.7%, vilket främst beror på årets resultat på 64 498 SEK minus eventuella utdelningar eller andra justeringar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade marginellt från 6 453 977 SEK till 6 644 633 SEK, en tillväxt på endast 190 656 SEK eller 3.0%, vilket är en blygsam utveckling i förhållande till den betydande tillgångstillväxten.

Huvudrisker

  • Kraftigt sjunkande lönsamhet med resultatnedgång på 62.1% trots ökad omsättning
  • Låg vinstmarginal på endast 1.0% som gör företaget sårbart för kostnadsökningar
  • Hög skuldsättning indikerad av soliditeten på 15.7% i kombination med stor tillgångsexpansion
  • Blygsam omsättningstillväxt på endast 3.0% som inte matchar tillgångstillväxten på 93.6%

Möjligheter

  • Betydande tillgångstillväxt på 93.6% till 1 671 171 SEK kan ge kapacitet för framtida omsättningsökning
  • Stadigt ökande eget kapital med 7.7% tillväxt till 262 431 SEK visar en viss finansiell styrka
  • Bred verksamhetsprofil inom bilbranschen ger diversifiering och flera intäktskällor
  • Etablerat företag sedan 2019 med kontinuerlig verksamhet trots utmaningar

Trendanalys

Företaget visar en tydlig divergens mellan tillgångstillväxt (+93.6%) och resultatutveckling (-62.1%). Den starka tillgångsexpansionen tyder på strategiska investeringar, men dessa har ännu inte genererat avkastning. Omsättningen växer blygsamt (+3.0%) medan eget kapital utvecklas positivt (+7.7%). Trendmönstret pekar på ett företag i investeringsfas med förhoppning om framtida lönsamhetsförbättring.