14 335 000 SEK
Omsättning
▲ 1,5%
2 171 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 15,5%
47%
Soliditet
Mycket God
15,1%
Vinstmarginal
Hög
1 500 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-11-17

Substansvärdering

Tillgångar:10 827 688 SEK
Skulder:-5 643 847 SEK
Substansvärde:4 722 241 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Under året har vi renoverat våra lokaler i Uddevalla och Tanum, gått med i nätverket LR Revision & Redovisning samt satsat på marknadsföring via sociala medier. Det här ihop har medfört betydligt högre övriga externa kostnader.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Renovering av lokaler i Uddevalla och Tanum har medfört höga externa kostnader.
  • Gått med i nätverket LR Revision & Redovisning, vilket kan stärka erbjudandet och nätverket.
  • Satsning på marknadsföring via sociala medier för att nå nya kundgrupper.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stabil omsättning men sjunkande lönsamhet. Trots en marginell omsättningsökning på 1,5% sjönk vinsten med 15,5%, vilket indikerar ökade kostnader eller sämre kostnadseffektivitet. Den starka soliditeten på 47,0% och tillväxten i eget kapital på 12,4% är positiva tecken på finansiell styrka och ackumulerad vinst. Samtidigt visar en minskning av totala tillgångar med 10,8% på en omstrukturering eller avveckling av tillgångar. Företaget verkar genomgå en investeringsfas med höga kostnader som temporärt trycker på lönsamheten, men med god kapitalbas.

Företagsbeskrivning

Företaget, som är registrerat sedan 1984 och har sitt säte i Uddevalla, verkar inom tjänstesektorn baserat på dess höga vinstmarginal och beskrivning av verksamhet som inkluderar revision och redovisning genom nätverket LR Revision & Redovisning. Den höga vinstmarginalen på 15,1% är typiskt för kunskapsintensiva tjänsteföretag med låga rörliga kostnader.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 2 570 000 SEK till 2 171 000 SEK, en minskning på 399 000 SEK eller 15,5%. Denna nedgång förklaras delvis av höjda externa kostnader kopplade till renoveringar och marknadsföring.

Soliditet: Soliditeten på 47,0% är mycket stark och visar att företaget finansieras i hög grad med eget kapital. Detta ger god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 4 199 693 SEK till 4 722 241 SEK, en ökning på 522 548 SEK eller 12,4%. Denna förbättring beror främst på att årets vinst har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade marginellt från 14 239 739 SEK till 14 371 227 SEK, en ökning på 131 488 SEK eller 1,5%. Detta visar på en stabil kundbas men begränsad tillväxt i försäljning.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 399 000 SEK trots oförändrad omsättning, vilket pekar på ökade kostnader eller sämre lönsamhet.
  • Tillgångarna minskade med 1 316 162 SEK, vilket kan indikera avveckling av tillgångar eller minskad investeringsförmåga.
  • De höga externa kostnaderna från renoveringar och marknadsföring kan fortsätta att pressa vinstmarginalen om de inte ger tillbaka i ökad försäljning.

Möjligheter

  • Den höga soliditeten på 47,0% ger utrymme för framtida lån och investeringar utan att äventyra finansiell stabilitet.
  • Medlemskapet i LR Revision & Redovisning kan öka trovärdigheten och ge tillgång till nya kunder och affärsmöjligheter.
  • Satsningen på sociala medier kan leda till ökad synlighet och omsättningstillväxt på sikt.