459 000 SEK
Omsättning
▲ 46,7%
-38 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 91,4%
91%
Soliditet
Mycket God
−6,5%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 131 453 SEK
Skulder:-99 976 SEK
Substansvärde:1 031 477 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men fortsatt förlustgivande verksamhet. Den kraftiga omsättningsökningen på 46,6% indikerar att marknadsarbetet bär frukt, men företaget lyckas inte översätta detta till lönsamhet. Den höga soliditeten ger ett visst skydd, men den negativa kapitalutvecklingen och minskande tillgångar pekar på att företaget förbrukar sina reserver för att finansiera verksamheten. Situationen tyder på ett företag i en omställningsfas där fokus ligger på tillväxt snarare än lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom modebranschen med design, utveckling, produktion och distribution av kläder och accessoarer, samt bedriver litterär verksamhet. Denna kombination av kreativa verksamheter är typiskt kapitalkrävande med långa utvecklingscykler innan lönsamhet uppnås. Branschen är konjunkturkänslig och präglas av hård konkurrens.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades markant från en förlust på 441 000 SEK till en förlust på 38 000 SEK, en förbättring på 403 000 SEK eller 91,4%. Trots förbättringen är företaget fortfarande förlustgivande.

Soliditet: Soliditeten på 91,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning. Detta ger ett gott skydd mot kriser men kan också indikera försiktig finansieringsstrategi.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 1 069 394 SEK till 1 031 477 SEK, en nedgång på 37 917 SEK eller 3,5%. Minskningen beror på årets förlust som direkt påverkar det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 312 918 SEK till 585 178 SEK, en tillväxt på 272 260 SEK eller 46,6%. Detta visar på stark marknadspenetration eller lyckade produktlanseringar.

Huvudrisker

  • Företaget går med förlust för andra året i rad trots stark omsättningstillväxt
  • Eget kapital minskar med 37 917 SEK på grund av årets förlust
  • Tillgångarna har minskat med 65 658 SEK vilket kan indikera nedskärningar eller försäljning av tillgångar
  • Den höga soliditeten kan tyda på underutnyttjad kapitalstruktur som begränsar tillväxtpotential

Möjligheter

  • Omsättningen har vuxit med 272 260 SEK på ett år vilket visar stark marknadsacceptans
  • Resultatet har förbättrats dramatiskt med 403 000 SEK jämfört med föregående år
  • Den exceptionellt höga soliditeten på 91,0% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Företaget har etablerat sig på marknaden sedan 2009 vilket ger erfarenhet och varumärkesuppbyggnad

Trendanalys

Omsättningstillväxt +46,6% (FÖRBÄTTRING), Resultattillväxt +91,4% (FÖRBÄTTRING), Eget kapital tillväxt -3,5% (FÖRSÄMRING), Tillgångstillväxt -5,5% (FÖRSÄMRING). Trenderna visar en paradoxal bild där intäktsutvecklingen är mycket positiv medan balansräkningen försämras. Företaget prioriterar tillväxt framför lönsamhet och använder sina reserver för att finansiera expansionen.