275 000 SEK
Omsättning
▲ 36,1%
263 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 34,9%
71%
Soliditet
Mycket God
95,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2025-01-14

Substansvärdering

Tillgångar:382 518 SEK
Skulder:-99 329 SEK
Substansvärde:234 561 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med mycket höga tillväxttakt i alla nyckeltal. Den extremt höga vinstmarginalen på 95,5% och soliditeten på 71,0% indikerar en mycket effektiv verksamhetsmodell med låga kostnader i förhållande till intäkter. Företaget befinner sig i en accelererad tillväxtfas med samtidig ökning av både lönsamhet och finansiell styrka.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver IT-konsultverksamhet med fokus på datasäkerhet och systemtjänster, och är ett helägt dotterbolag till AAJ TopCo AB. Den höga vinstmarginalen är typisk för specialistkonsultverksamhet med låga direkta kostnader, där personalens kompetens är den främsta tillgången.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 195 000 SEK till 263 000 SEK, en tillväxt på 34,9% som demonstrerar förmåga att skala verksamheten lönsamt.

Soliditet: Soliditeten på 71,0% är exceptionellt hög och indikerar mycket låg belåningsgrad samt god förmåga att klara oförutsedda händelser.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 140 835 SEK till 234 561 SEK, en tillväxt på 66,5% som främst drivs av årets starka resultat och stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 201 536 SEK till 275 387 SEK, en tillväxt på 36,1% som visar stark marknadsacceptans och ökad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Den extremt höga vinstmarginalen kan vara svår att upprätthålla långsiktigt i en konkurrensutsatt bransch
  • Företagets omsättning är fortfarande relativt låg på 275 387 SEK vilket gör det sårbart för förlust av enskilda kunder
  • Som dotterbolag kan företaget vara beroende av moderbolagets stabilitet och strategiska beslut

Möjligheter

  • Den starka tillväxttakten på över 35% i både omsättning och resultat visar på goda möjligheter till fortsatt expansion
  • Den höga soliditeten ger utrymme för investeringar i verksamhetsutveckling utan extern finansiering
  • Specialiseringen på datasäkerhet positionerar företaget i en växande marknad med ökade behov av IT-säkerhetstjänster

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+36,1%), resultat (+34,9%), eget kapital (+66,5%) och tillgångar (+39,0%). Den samstämmiga positiva utvecklingen över alla områden indikerar en välbalanserad och hållbar tillväxt.