2 915 373 SEK
Omsättning
▼ 26,5%
1 439 615 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 48,9%
75%
Soliditet
Mycket God
49,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
204 325 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-24

Substansvärdering

Tillgångar:4 288 755 SEK
Skulder:-1 085 276 SEK
Substansvärde:3 203 479 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga motsättningar mellan lönsamhet och tillväxt. Trots en mycket hög vinstmarginal på 49,4% och stark soliditet på 75,0%, uppvisar bolaget kraftiga nedgångar i både omsättning (-26,5%) och resultat (-48,9%). Den betydande ökningen av eget kapital (+42,2%) och tillgångar (+45,9%) tyder på att vinsten har reinvesterats eller att bolaget har fått nytt kapital tillfört. Situationen pekar på ett företag som genomgår en omvandling där det prioriterar kapitaluppbyggnad och balansräkningens styrka framför kortsiktig omsättningstillväxt.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver musikproduktions-, skivbolags- och artistverksamhet med säte i Göteborg. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och kan ha fluktuerande intäkter beroende på releaser, turnéer och licensavtal. Höga vinstmarginaler är vanliga vid lyckade projekt, medan omsättningen kan variera kraftigt mellan år.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 2 818 500 SEK till 1 439 615 SEK, en minskning med 1 378 885 SEK eller 48,9%. Nedgången är proportionellt större än omsättningsminskningen, vilket kan tyda på lägre marginaler eller oförändrade fasta kostnader.

Soliditet: En soliditet på 75,0% är exceptionellt starkt och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåningsgrad. Detta ger bolaget god finansiell styrka och motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 253 485 SEK till 3 203 479 SEK, en tillväxt på 949 994 SEK eller 42,2%. Denna ökning är direkt kopplad till årets vinst på 1 439 615 SEK, vilket innebär att en del av vinsten har utdelats eller att det skett andra ändringar i balansräkningen.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 3 966 505 SEK till 2 916 045 SEK, en nedgång med 1 050 460 SEK eller 26,5%. Detta indikerar färre eller mindre lönsamma projekt under 2023 jämfört med föregående år.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 26,5% från 3 966 505 SEK till 2 916 045 SEK pekar på minskad marknadsnärvaro eller mindre lyckade projekt.
  • Resultatet halverades nästan med en minskning på 48,9% från 2 818 500 SEK till 1 439 615 SEK, vilket ifrågasätter den långsiktiga lönsamheten.
  • Beroendet av ett fåtal stora musikprojekt eller artister kan skapa osäkerhet i intäktsflödet.

Möjligheter

  • Exceptionellt stark balansräkning med eget kapital på 3 203 479 SEK och soliditet på 75,0% ger utrymme för investeringar i nya projekt.
  • Mycket hög vinstmarginal på 49,4% visar att bolaget kan generera avsevärt vinster även vid en lägre omsättningsnivå.
  • Tillgångstillväxt på 45,9% till 4 288 755 SEK indikerar investeringar som kan bära framtida intäkter.