1 561 000 SEK
Omsättning
▼ 11,6%
344 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 54,7%
59%
Soliditet
Mycket God
22,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
330 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-30

Substansvärdering

Tillgångar:2 478 732 SEK
Skulder:-110 226 SEK
Substansvärde:1 311 606 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig negativ trend med minskande nyckeltal inom samtliga områden. Trots en fortfarande hög vinstmarginal på 22,1% har både omsättning och resultat minskat markant jämfört med föregående år. Den starka soliditeten på 59,0% ger dock en viss finansiell stabilitet trots den pågående nedgången. Företaget verkar befinna sig i en fas av avmattning eller omstrukturering snarare än akut kris.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver systemutveckling och konsultverksamhet inom IT-området med säte i Täby. Som ett IT-konsultföretag är det typiskt att verksamheten är projektbaserad och känslig för konjunktursvängningar i IT-sektorn.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 760 000 SEK till 344 000 SEK, en minskning på 416 000 SEK (-54,7%). Denna kraftiga resultatnedgång är större än omsättningsminskningen, vilket tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler på projekten.

Soliditet: Soliditeten på 59,0% är mycket stark och visar att företaget är väl kapitaliserat med låg belåning. Detta ger en god buffert mot fortsatta nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 1 373 268 SEK till 1 311 606 SEK, en nedgång på 61 662 SEK (-4,5%). Minskningen beror främst på det sämre årets resultat som påverkat kapitalet negativt.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 766 008 SEK till 1 560 503 SEK, en nedgång på 205 505 SEK (-11,6%). Detta indikerar färre kundprojekt eller lägre faktureringsgrad.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på 416 000 SEK (-54,7%) som överstiger omsättningsminskningen
  • Nedgång i omsättning på 205 505 SEK vilket kan indikera förlorade kunder eller projekt
  • Minskande eget kapital på 61 662 SEK trots fortfarande positivt resultat
  • Negativ utveckling i samtliga nyckeltal vilket pekar på strukturella utmaningar

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 22,1% visar att företaget fortfarande är lönsamt
  • Stark soliditet på 59,0% ger god finansiell stabilitet och handlingsutrymme
  • Etablerat företag sedan 2008 med erfarenhet av flera konjunktursvängningar
  • IT-sektorn har långsiktig tillväxtpotential trots kortvariga nedgångar

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar FÖRSÄMRING: omsättning (-11,6%), resultat (-54,7%), eget kapital (-4,5%) och tillgångar (-1,1%). Denna konsekvent negativa utveckling över samtliga nyckeltal indikerar en strukturell nedgång snarare än en tillfällig svacka. Den exceptionellt höga vinstmarginalen trots nedgången visar dock att företaget fortfarande har god lönsamhet att bygga på för en eventuell vändning.