552 500 SEK
Omsättning
▲ 200,3%
1 551 790 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 754%
81,7%
Soliditet
Mycket God
280,9%
Vinstmarginal
Artificiell
700 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-27

Substansvärdering

Tillgångar:2 298 406 SEK
Skulder:-420 474 SEK
Substansvärde:1 877 932 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionell tillväxt under 2023 med dramatiska förbättringar i samtliga nyckeltal. Den extremt höga vinstmarginalen på 280,9% indikerar dock en artificiell situation som sannolikt beror på icke-operativa intäkter snarare än kärnverksamhetens lönsamhet. Den höga soliditeten på 81,7% ger ett starkt skydd mot ekonomiska nedgångar, men den snabba tillväxten kan medföra kapacitetsutmaningar för ett relativt ungt företag.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver projektering, tillverkning och installation av industritillbehör samt ägarförvaltning av dotter- och intressebolag. Den breda verksamhetsbeskrivningen med investeringsverksamhet förklarar delvis den extremt höga vinstmarginalen, som sannolikt kommer från kapitalförvaltning snarare än operativ verksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 181 717 SEK till 1 551 790 SEK, en ökning på 754,0% som sannolikt drivits av betydande icke-operativa intäkter eller kapitalvinster.

Soliditet: Soliditeten på 81,7% är exceptionellt hög och indikerar mycket låg belåning och god finansiell styrka, vilket ger flexibilitet för framtida investeringar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 859 753 SEK till 1 877 932 SEK, en tillväxt på 118,4% som främst kan tillskrivas det starka resultatet och eventuella inskjutna medel.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 183 997 SEK till 552 500 SEK, en tillväxt på 200,3% som visar en stark expansion i försäljning eller verksamhetsomfattning.

Huvudrisker

  • Den artificiella vinstmarginalen på 280,9% indikerar att resultatet sannolikt inte är hållbart från kärnverksamheten
  • Den extremt snabba tillväxten kan medföra kapacitets- och resursutmaningar för ett företag registrerat 2019
  • Beroendet av icke-operativa intäkter skapar osäkerhet kring den långsiktiga lönsamheten i kärnverksamheten

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga soliditeten ger utrymme för framtida investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Den starka tillväxten i omsättning på 200,3% visar på marknadsacceptans och kommersiell framgång
  • Den breda verksamhetsbeskrivningen med både tillverkning och kapitalförvaltning skapar diversifieringsmöjligheter

Trendanalys

Alla nyckeltal visar exceptionellt starka positiva trender: omsättningstillväxt (+200,3%), resultattillväxt (+754,0%), eget kapital tillväxt (+118,4%) och tillgångstillväxt (+120,1%). Denna samstämmighet indikerar en genomgående positiv utveckling, men den extrema omfattningen av förbättringarna väcker frågor om hållbarhet och orsaker bakom den explosiva tillväxten.