560 000 SEK
Omsättning
▼ 66,1%
433 878 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 71,4%
71,7%
Soliditet
Mycket God
77,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 090 624 SEK
Skulder:-817 325 SEK
Substansvärde:1 998 299 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har endast haft ett mindre projekt under verksamhetsåret 2023 jämfört med föregående år då flera projekt slutfördes

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka finansiella nyckeltal men betydande nedgång i verksamhetsvolym. Den mycket höga vinstmarginalen på 77,5% och soliditeten på 71,7% indikerar ett finansiellt stabilt företag med god lönsamhet per omsatt krona. Den kraftiga minskningen i både omsättning (-66,1%) och resultat (-71,4%) tyder dock på att företaget genomgår en fas med reducerad verksamhetsomfattning, vilket bekräftas av beskrivningen att bolaget endast haft ett mindre projekt under året jämfört med flera projekt föregående år.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver förvaltning av fastigheter och därmed förenlig verksamhet. Det är typiskt för fastighetsförvaltningsbolag att ha projektbaserad verksamhet med varierande omsättning beroende på antalet pågående och avslutade projekt. Bolaget är etablerat sedan 2019 och är således inte ett nytt företag utan ett bolag som genomgår en fas med mindre projektvolym.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 1 516 095 SEK till 433 878 SEK, en minskning på 71,4%. Trots den kraftiga nedgången kvarstår en mycket hög resultatnivå i förhållande till omsättningen.

Soliditet: Soliditeten på 71,7% är mycket stark och indikerar att företaget har låg belåningsgrad och god finansiell stabilitet. Detta ger företaget goda förutsättningar att hantera ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 654 896 SEK till 1 998 299 SEK, en tillväxt på 20,8%. Ökningen beror på att resultatet på 433 878 SEK tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 1 649 999 SEK till 560 000 SEK, en nedgång på 66,1%. Detta beror sannolikt på att bolaget endast genomfört ett mindre projekt under 2023 jämfört med flera projekt året innan.

Huvudrisker

  • Kraftig minskning av omsättning med 1 089 999 SEK från föregående år
  • Resultatnedgång på 1 082 217 SEK trots mycket hög vinstmarginal
  • Beroende av projektbaserad verksamhet skapar volatilitet i intäktsflödet

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 77,5% visar effektiv verksamhetsutövning
  • Stark soliditet på 71,7% ger god kapitalbas för framtida investeringar
  • Tillgångstillväxt på 1,7% till 3 090 624 SEK visar fortsatt kapitaluppbyggnad