1 074 000 SEK
Omsättning
▼ 26,9%
257 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 61,3%
69%
Soliditet
Mycket God
23,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 947 691 SEK
Skulder:-151 574 SEK
Substansvärde:2 007 617 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en oroande nedåtgående trend med kraftiga minskningar i både omsättning (-26,9%) och resultat (-61,3%) från föregående år. Trots detta uppvisar bolaget fortfarande en stark finansiell struktur med hög soliditet och vinstmarginal. Situationen tyder på ett specialiserat IT-konsultföretag som är starkt beroende av en större kund och som nu genomgår en omställningsfas med fokus på att diversifiera kundbasen.

Företagsbeskrivning

76 Ways AB är ett IT-konsult- och utvecklingsbolag som verkar inom programmering och IT-tjänster. Bolaget har haft ett bra samarbete med en större kund som historiskt säkrat god beläggning, vilket är typiskt för många specialiserade IT-konsultföretag som inledningsvis bygger sin verksamhet kring ett begränsat antal större kunder.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 664 000 SEK till 257 000 SEK, en minskning med 407 000 SEK (-61,3%). Den procentuellt större resultatnedgången jämfört med omsättningsminskningen kan tyda på oflexibla kostnadsstrukturer eller sämre lönsamhet i kvarvarande uppdrag.

Soliditet: Soliditeten på 69,0% är exceptionellt stark och visar att företaget har en mycket stabil kapitalstruktur med låg belåningsgrad, vilket ger god motståndskraft mot nedgångstider.

Eget kapital: Eget kapital ökade marginellt från 2 002 096 SEK till 2 007 617 SEK, en tillväxt på endast 5 521 SEK (+0,3%). Den blygsamma ökningen trots positivt resultat kan tyda på utdelning eller andra kapitalförändringar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 468 801 SEK till 1 074 401 SEK, en nedgång på 394 400 SEK (-26,9%). Detta indikerar en betydande försämring i affärsvolym, sannolikt kopplad till minskad aktivitet från huvudkunden.

Huvudrisker

  • Beroendet av en större kund utgör en betydande risk, vilket visas av den kraftiga omsättningsminskningen på 394 400 SEK
  • Resultatnedgången på 407 000 SEK (-61,3%) visar sårbarhet i lönsamheten vid förändrad affärsvolym
  • Omsättningsminskningen på -26,9% indikerar utmaningar i att behålla eller ersätta befintliga kunder

Möjligheter

  • Mycket hög soliditet på 69,0% ger utrymme för investeringar i att knyta nya kundkontakter
  • Fortfarande hög vinstmarginal på 23,9% visar att affärsmodellen är lönsam när den fungerar
  • Tillgångstillväxt på +6,7% till 3 947 691 SEK indikerar fortsatt kapitaluppbyggnad trots utmaningar