1 585 612 SEK
Omsättning
▼ 11,9%
663 504 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 24,6%
52,6%
Soliditet
Mycket God
41,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
175 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-08-27

Substansvärdering

Tillgångar:5 726 851 SEK
Skulder:-2 519 216 SEK
Substansvärde:2 260 517 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Bolaget har fortsatt god orderbok för verksamheten

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har fortsatt god orderbok för verksamheten, vilket är en positiv indikator på framtida intäkter trots den senaste årsredovisningens omsättningsminskning.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med starka balansräkningsförbättringar men samtidigt en tydlig nedgång i rörelseresultatet. Den mycket höga vinstmarginalen på 41,9% indikerar fortsatt lönsam verksamhet trots omsättningsminskning. Tillgångarna och det egna kapitalet har ökat markant, vilket pekar på att företaget har gjort betydande investeringar eller ackumulerat medel. Situationen tyder på ett företag som genomgår en omställningsfas där kortvarig omsättningsminskning kompenseras av förstärkning av den långsiktiga finansiella styrkan.

Företagsbeskrivning

Bolaget är ett konsultföretag inom projektledning och byggledning, etablerat 2018 med säte i Nättraby utanför Karlskrona. Som konsultverksamhet är det typiskt att ha personalkostnader som huvudkostnad och att resultatet är känsligt för fakturerbara timmar och projektens lönsamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 879 770 SEK till 663 504 SEK, en minskning på 216 266 SEK (-24,6%). Nedgången är större procentuellt än omsättningsminskningen, vilket kan indikera något lägre marginaler eller oförändrade fasta kostnader trots lägre intäkter.

Soliditet: Soliditeten på 52,6% är mycket stark och indikerar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 871 500 SEK till 2 260 517 SEK, en tillväxt på 389 017 SEK (+20,8%). Ökningen beror sannolikt huvudsakligen på att årets resultat (663 504 SEK) har tillförts kapitalet, minus eventuella utdelningar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 799 634 SEK till 1 585 612 SEK, en nedgång på 214 022 SEK (-11,9%). Detta kan tyda på färre projekt, lägre faktureringstakt eller prispåverkan under 2023.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskning på 11,9% visar på en negativ trend i försäljningsvolym eller priser.
  • Resultatet sjönk med 24,6%, vilket är en snabbare nedgång än omsättningen och kan tyda på stigande kostnader eller mindre lönsamma projekt.

Möjligheter

  • Mycket stark soliditet på 52,6% ger utrymme för framtida investeringar och lån.
  • God orderbok enligt årsredovisningen pekar mot en potentiell vändning i omsättningstrenden.
  • Tillgångstillväxt på 19,0% till 5 726 851 SEK visar på en expanderad verksamhetsbas.
  • Mycket hög vinstmarginal på 41,9% visar att kärnverksamheten fortfarande är exceptionellt lönsam.