1 776 140 SEK
Omsättning
▲ 115,3%
506 547 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 13%
67,5%
Soliditet
Mycket God
28,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 001 239 SEK
Skulder:-235 039 SEK
Substansvärde:766 200 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark men komplex utveckling med exceptionell omsättningstillväxt på 115,3% men samtidigt en resultatminskning på 13,0%. Den höga soliditeten på 67,5% och den mycket höga vinstmarginalen på 28,5% indikerar ett lönsamt företag med god finansiell stabilitet, men den negativa resultattrenden trots kraftigt ökad omsättning väcker frågor om skalbarhet och kostnadskontroll.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom bygg och anläggning med fokus på lekparksanläggning, markarbeten, grävning samt byggnadssnickeri och köksrenovering. Den breda verksamhetsbeskrivningen tyder på ett mångsidigt entreprenadföretag inom mindre byggprojekt, vilket förklarar den höga vinstmarginalen som är typisk för specialiserade byggtjänster.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 582 233 SEK till 506 547 SEK, en nedgång på 75 686 SEK trots den betydande omsättningsökningen. Detta tyder på att kostnaderna har ökat i högre takt än intäkterna.

Soliditet: Soliditeten på 67,5% är exceptionellt stark och långt över branschgenomsnitt. Detta innebär att företaget är mycket solvent och har låg belåningsgrad, vilket ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 464 002 SEK till 766 200 SEK, en tillväxt på 302 198 SEK eller 65,1%. Denna förbättring drivs främst av årets vinst som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 825 130 SEK till 1 776 140 SEK, en tillväxt på 951 010 SEK eller 115,3%. Detta indikerar ett starkt uppsving i orderintag eller genomförda projekt.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 75 686 SEK trots en omsättningsökning på över 950 000 SEK, vilket indikerar allvarliga problem med lönsamhetsskalning och kostnadskontroll.
  • Den negativa resultattrenden på -13,0% trots stark marknadsaktivitet kan tyda på pristryck, höjda materialkostnader eller ineffektiv projektstyrning.

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 67,5% ger utrymme för framtida investeringar och expansion utan att äventyra företagets finansiella stabilitet.
  • Mycket hög vinstmarginal på 28,5% visar att kärnverksamheten är mycket lönsam när den sköts effektivt.
  • Omsättningstillväxten på 115,3% visar på stark marknadsposition och förmåga att ta hem stora projekt.

Trendanalys

Företaget befinner sig i en expansionsfas med stark tillväxt i omsättning (+115,3%) och eget kapital (+65,1%), men samtidigt en oroande negativ trend i resultatutveckling (-13,0%). Denna divergens mellan omsättningstillväxt och resultatutveckling är den mest kritiska trenden att övervaka. Tillgångstillväxten på +11,6% är måttlig och tyder på effektiv användning av befintliga resurser snarare än stora nya investeringar.