1 814 000 SEK
Omsättning
▲ 3,6%
321 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 35,2%
55,8%
Soliditet
Mycket God
17,7%
Vinstmarginal
Hög
250 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-08

Substansvärdering

Tillgångar:609 069 SEK
Skulder:-268 824 SEK
Substansvärde:340 245 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med en marginell omsättningsökning men samtidigt en betydande försämring av lönsamhet och finansiell styrka. Den höga vinstmarginalen på 17.7% indikerar fortfarande god prissättning och kostnadskontroll, men den kraftiga resultatnedgången med 35.1% och minskning av eget kapital med 29.8% pekar på strukturella utmaningar. Företaget verkar befinna sig i en fas av omställning eller nedskalning, där tillgångarna har minskat med 22.7% vilket kan tyda på avveckling av tillgångar eller investeringar.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver osteopatiska behandlingar, kroppsvård, personlig träning och hälsocoaching. Denna typ av verksamhet är typiskt personintensiv med låga kapitalinvesteringar, vilket stämmer överens med den relativt låga tillgångsbasen på 609 069 SEK och den höga soliditeten. Verksamheten är lokaliserad i Marks kommun och har funnits sedan 2015, vilket indikerar ett etablerat men mindre företag inom välmående och hälsosektorn.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade kraftigt med 174 000 SEK från 495 000 SEK till 321 000 SEK, vilket kan bero på höjda kostnader, sämre prissättning eller engångskostnader som påverkat lönsamheten.

Soliditet: Soliditeten på 55.8% är mycket god och visar att företaget har låga skulder i förhållande till sina tillgångar, vilket ger en god finansiell buffert trots nedgången.

Eget kapital: Eget kapital minskade med 144 458 SEK från 484 703 SEK till 340 245 SEK, främst på grund av det sämre årets resultat som direkt påverkar kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade med 3.6% från 1 751 085 SEK till 1 814 282 SEK, vilket visar en stabil kundbas och liten tillväxt trots den svaga konjunkturen.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 35.1% som om den fortsätter kan hota företagets långsiktiga överlevnad
  • Minskande eget kapital med 144 458 SEK som begränsar möjligheten till framtida investeringar
  • Nedgång i totala tillgångar med 179 207 SEK kan indikera avveckling av verksamhet eller förlust av kapacitet

Möjligheter

  • Hög vinstmarginal på 17.7% visar att företaget fortfarande har god lönsamhet i kärnverksamheten
  • Stabil omsättningstillväxt på 3.6% trots utmanande omständigheter
  • Mycket god soliditet på 55.8% ger finansiell stabilitet och möjlighet till lån om expansion behövs