2 407 000 SEK
Omsättning
▲ 33,2%
627 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 97,8%
74,9%
Soliditet
Mycket God
26,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
308 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-04

Substansvärdering

Tillgångar:2 033 958 SEK
Skulder:-511 013 SEK
Substansvärde:1 522 945 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med mycket höga lönsamhetsmarginaler och imponerande tillväxttakt. Den kombinerade ökningen av både omsättning (+33,2%) och resultat (+97,8%) indikerar en effektiv skalning av verksamheten där ökade intäkter inte bara kompenseras av kostnader utan leder till överproportionell vinsttillväxt. Den höga soliditeten på 74,9% placerar företaget i en mycket stabil finansiell position med begränsat behov av extern finansiering.

Företagsbeskrivning

Aktiebolaget bedriver datakonsultverksamhet med fokus på design, utveckling och teknisk support av datacenterinfrastruktur inom säkerhet, switching, routing samt LAN/WAN. Verksamheten kompletteras med bokföringstjänster för mindre företag. Den höga vinstmarginalen på 26,1% är typisk för specialiserade IT-konsultbolag med expertis inom nischade områden där kunskapsintensiva tjänster kan prissättas med bra marginaler.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet fördubblades nästan från 317 000 SEK till 627 000 SEK, en ökning med 310 000 SEK eller 97,8%. Denna extremt starka resultatutveckling överträffar omsättningstillväxten avsevärt, vilket indikerar förbättrad lönsamhet och effektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 74,9% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med begränsat lånande. Detta ger stor finansiell styrka och motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 307 624 SEK till 1 522 945 SEK, en tillväxt på 215 321 SEK eller 16,5%. Denna ökning drivs huvudsakligen av årets starka resultat som tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 806 643 SEK till 2 406 569 SEK, en tillväxt på 599 926 SEK eller 33,2%. Denna betydande ökning visar på framgångsrik försäljning och expansion av kundbasen.

Huvudrisker

  • Företagets snabba tillväxt kan vara svår att upprätthålla på lång sikt utan att kvalitet eller kundnöjdhet påverkas
  • Koncentration på nischade IT-tjänster skapar sårbarhet för teknologiförändringar eller konkurrens från större aktörer
  • Den höga soliditeten kan indikera en försiktig investeringspolicy som potentiellt begränsar tillväxtmöjligheter

Möjligheter

  • Den exceptionella vinstmarginalen på 26,1% ger utrymme för investeringar i framtida tillväxt och kompetensutveckling
  • Starka balansräkning med tillgångar på 2 033 958 SEK och eget kapital på 1 522 945 SEK ger finansiell kapacitet för expansion
  • Befintlig kundbas och specialistkompetens inom datacenterinfrastruktur positionerar företaget väl för fortsatt tillväxt i en digitaliserande ekonomi

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+33,2%), resultat (+97,8%), eget kapital (+16,5%) och tillgångar (+18,8%). Den kombinerade trenden pekar på ett företag i accelererande tillväxtfas med förbättrad lönsamhet och stärkt balansräkning. Trenden är särskilt imponerande med tanke på företagets mognadsgrad sedan registrering 2013, vilket visar på förmåga att återuppta tillväxt efter en mognares fas.