334 301 SEK
Omsättning
▲ 41,3%
108 497 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 4,2%
100,6%
Soliditet
Mycket God
32,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
50 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-18

Substansvärdering

Tillgångar:178 902 SEK
Skulder:-1 064 SEK
Substansvärde:179 966 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt en minskning av tillgångarna. Den mycket höga vinstmarginalen på 32,5% indikerar en effektiv verksamhet med god lönsamhet, medan soliditeten över 100% visar att företaget är helt skuldfritt. Den begränsade tillgångsbasen och minskande tillgångar trots ökad omsättning kan tyda på en avsmalning av verksamheten eller en omstrukturering.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver produktion av media, reklamfilm och sportsändningar via webben. Denna typ av digital medieproduktion kräver vanligtvis begränsade fysiska tillgångar men är beroende av humankapital och teknik, vilket förklarar den höga vinstmarginalen och låga tillgångsvärdena.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 104 080 SEK till 108 497 SEK, en blygsam förbättring på 4,2% som indikerar att vinsttillväxten inte hållit samma takt som omsättningstillväxten.

Soliditet: Soliditeten på 100,6% är exceptionellt hög och visar att företaget har större eget kapital än skulder, vilket ger en mycket stabil finansiell struktur.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 173 797 SEK till 179 966 SEK, en tillväxt på 3,5% som främst drivits av årets vinst på 108 497 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 236 658 SEK till 334 301 SEK, en stark tillväxt på 41,3% som visar att företaget lyckats expandera sin verksamhet avsevärt under året.

Huvudrisker

  • Tillgångarna minskade från 189 180 SEK till 178 902 SEK (-5,4%) trots ökad omsättning, vilket kan indikera avveckling av tillgångar eller investeringsbrist
  • Begränsad skalbarhet med en omsättning på endast 334 301 SEK trots att företaget är etablerat sedan 2013
  • Låg tillgångsbas på 178 902 SEK begränsar företagets möjligheter att investera i framtida tillväxt

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 32,5% visar på excellenta driftsresultat och kostnadseffektivitet
  • Stark omsättningstillväxt på 41,3% indikerar god marknadsposition och efterfrågan på tjänsterna
  • Skuldfri struktur med soliditet över 100% ger flexibilitet för framtida investeringar eller expansion