394 072 SEK
Omsättning
▲ 32,9%
101 886 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 466%
95%
Soliditet
Mycket God
30,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
49 479 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-07-20

Substansvärdering

Tillgångar:154 505 SEK
Skulder:-7 267 SEK
Substansvärde:147 238 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation med betydande förbättringar i lönsamhet och tillväxt trots en liten minskning av tillgångarna. Den mycket höga vinstmarginalen på 30,7% och soliditeten på 95,0% indikerar ett mycket stabilt och lönsamt företag. Resultattillväxten på +466% är anmärkningsvärd och visar på effektiv kostnadskontroll eller förbättrad produktmix. Företaget verkar vara i en stark expansionsfas med god kapitalbildning.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver handel av paintball och sportprodukter med säte i Göteborg. Detta är en nischad detaljhandelsverksamhet som kräver specialiserade produkter och kundkunskap. Företaget är etablerat sedan 2012, vilket visar på erfarenhet och kontinuitet i branschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 18 001 SEK till 101 886 SEK, en ökning med 83 885 SEK eller 466%, vilket indikerar mycket effektiv verksamhetsstyrning och förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 95,0% är exceptionellt hög och indikerar att företaget är mycket stabilt finansielt med minimal skuldsättning, vilket ger god kreditvärdighet och låg finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 115 857 SEK till 147 238 SEK, en tillväxt på 27,1% som främst drivs av det starka årets resultat och visar på god kapitalbildning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 296 449 SEK till 331 469 SEK, en tillväxt på 32,9% som visar på god marknadsutveckling och försäljningsframgångar.

Huvudrisker

  • Tillgångarna minskade med 1,4% från 156 684 SEK till 154 505 SEK vilket kan indikera nedskärningar i tillgångsbasen som kan begränsa framtida tillväxtpotential
  • Företagets relativt låga omsättning på 331 469 SEK trots 11 års verksamhet kan indikera begränsad marknadsstorlek eller konkurrensutsatthet
  • Branschens säsongsbetonade karaktär (paintball) kan skapa volatilitet i intäkterna under året

Möjligheter

  • Exceptionellt stark resultattillväxt på 466% visar på excellent operativ effektivitet och potential för ytterligare expansion
  • Mycket hög vinstmarginal på 30,7% ger goda förutsättningar för investeringar och framtida tillväxt
  • Stark kapitalbildning med eget kapitaltillväxt på 27,1% skapar finansiell styrka för att utnyttja marknadsmöjligheter
  • Omsättningstillväxt på 32,9% visar på god marknadsposition och kundacceptans