3 071 000 SEK
Omsättning
▲ 12,5%
476 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 27,7%
76%
Soliditet
Mycket God
14,6%
Vinstmarginal
Hög
191 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2022-10-31

Substansvärdering

Tillgångar:2 382 125 SEK
Skulder:-471 787 SEK
Substansvärde:1 457 338 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Under räkenskapsåret har Corona-pandemin påverkat de allmänna marknadsförutsättningarna vad gäller osäkerhet och risk men pandemin har inte haft någon större negativ påverkan på företagets verksamhet

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Årsredovisningen noterar att Corona-pandemin skapade osäkerhet på marknaden men att den inte hade någon större negativ påverkan på företagets verksamhet.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt en markant försämring av lönsamheten. Den höga soliditeten på 76% och tillväxten i eget kapital är mycket positiva tecken som indikerar ett stabilt och solvent företag. Den negativa resultattillväxten på -27.7% är dock ett varningssignal som tyder på ökade kostnader eller minskade marginaler trots högre försäljning. Övergripande befinner sig företaget i en situation med god finansiell styrka men med utmaningar att återfå sin tidigare lönsamhetsnivå.

Företagsbeskrivning

Bolaget är ett etablerat frisörföretag, verksamt sedan 2014, som driver verksamhet i förhyrd lokal i centrala Falun. Denna typ av verksamhet är typiskt sett personalintensiv med relativt fasta lokalkostnader, vilket gör resultatet känsligt för förändringar i produktivitet och prissättning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk avsevärt från 658 000 SEK till 476 000 SEK, en minskning på 182 000 SEK eller 27.7%. Detta tyder på att kostnaderna har vuxit snabbare än intäkterna, vilket har pressat vinstmarginalen.

Soliditet: En soliditet på 76.0% är exceptionellt stark och långt över branschgenomsnitt. Det innebär att företaget är mycket solvent med låg belåningsgrad och god förmåga att motstå ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 296 010 SEK till 1 457 338 SEK, en tillväxt på 12.4%. Denna förbättring drivs huvudsakligen av att årets resultat på 476 000 SEK har tillförts kapitalet, vilket stärker företagets balansräkning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 940 425 SEK till 3 263 010 SEK, en positiv tillväxt på 12.5% som visar på framgångsrik försäljningsutveckling och ökad marknadsandel.

Huvudrisker

  • Den stora försämringen i resultat med 27.7% är den främsta risken och indikerar potentiella problem med kostnadskontroll eller prissättning.
  • Trots stark omsättningstillväxt har vinstmarginalen urholkats, vilket pekar på en strukturell utmaning med att omvandla högre intäkter till bättre resultat.

Möjligheter

  • Den starka omsättningstillväxten på 12.5% visar på en efterfrågan på företagets tjänster och en god marknadsposition.
  • Den exceptionellt höga soliditeten på 76.0% ger företaget utrymme att investera i tillväxt eller möta eventuella framtida nedgångar utan att ta på sig skulder.
  • Tillgångarna ökade med 14.8% till 2 382 125 SEK, vilket visar på en kapacitetsutökning som kan ligga till grund för framtida intäktsgenerering.