1 330 000 SEK
Omsättning
▲ 56,7%
1 041 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 1 031,5%
74,7%
Soliditet
Mycket God
78,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 303 491 SEK
Skulder:-330 098 SEK
Substansvärde:973 393 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation under 2023 med dramatiska förbättringar på alla finansiella parametrar. Den mer än fördubblade omsättningen kombinerat med en extremt hög vinstmarginal på 78,3% indikerar antingen ett genombrott för företaget eller en större engångsförsäljning. Den mycket höga soliditeten på 74,7% ger företaget en mycket stabil finansiell bas för framtida verksamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom konstruktion och produktutveckling med inriktning på fordonsindustri (motor och chassi), flygindustri (skrov), marinindustri (skrov) samt byggindustrin (industrifastigheter). Den breda verksamhetsinriktningen inom tekniskt krävande sektorer förklarar potentialen för höga marginaler vid specialiserade uppdrag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 92 000 SEK till 1 041 000 SEK, en ökning på 1031,5% som indikerar extremt lönsamma projekt eller effektiviserade verksamhetsprocesser.

Soliditet: Soliditeten på 74,7% är mycket hög och indikerar ett företag med låg belåning och god finansiell stabilitet, vilket ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 146 323 SEK till 973 393 SEK, en tillväxt på 565,2% som främst drivits av den starka vinstutvecklingen under året.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 848 848 SEK till 1 329 593 SEK, en tillväxt på 56,6% som visar en betydande expansion i verksamheten.

Huvudrisker

  • Den extremt höga resultattillväxten på 1031,5% kan vara svår att upprätthålla och kan bero på engångsförsäljningar eller speciella projekt
  • Företagets verksamhet inom fordons-, flyg- och marinindustrin gör det sårbart för konjunktursvängningar i dessa cykliska branscher
  • Den snabba tillväxten ställer höga krav på organisationens kapacitet att hantera expansionen utan kvalitetsförsämring

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 78,3% visar på unika kompetenser eller produkter som kan utnyttjas för ytterligare expansion
  • Stark balansräkning med tillgångar på 1 303 491 SEK och eget kapital på 973 393 SEK ger goda förutsättningar för investeringar i ny verksamhet
  • Bred verksamhetsinriktning över flera tekniska branscher ger diversifieringsfördelar och flera tillväxtvägar

Trendanalys

Alla nyckeltal visar exceptionellt starka förbättringstrender: omsättningstillväxt +56,6%, resultattillväxt +1031,5%, eget kapital tillväxt +565,2% och tillgångstillväxt +376,5%. Dessa siffror tillsammans pekar på ett företag i en mycket stark expansionsfas med god lönsamhet och finansiell stabilitet.